صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

چند پیشنهاد برای اینکه گندم کشاورز به دست دلالان نیفتد!

2 صاحبنظر در حوزه مسائل کشاورزی با انتقاد از همراهی نکردن دولت، چند پیشنهاد برای اصلاح ساختار و خرید تضمینی گندم و اداره سیلوهای انبار گندم مطرح کردند.

1399/03/21
|
10:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، علی خان محمدی دبیر اجرایی بنیاد ملی گندمکاران در برنامه صبح و گفت و گو با اشاره به اینکه تا امروز 2 میلیون و 800 هزار تن گندم درو شده در چهار تا پنج استان توسط دولت خریداری شده است، گفت: در استان های خوزستان، سیستان و بلوچستان پرداخت 50 درصد پول 24 ساعته انجام می شد در حالی که امسال پرداخت نشده است و یکماه این فرایند به طول می کشد و در برخی استان های دیگر هم شاهد این تأخیر هستیم.
وی با اشاره به مشکلات احتمالی که این تأخیر به وجود می آورد، ادامه داد: دیداری با هیأت رئیسه مجلس طی روزهای گذشته داشتیم و خواستیم که منابع مالی خرید تضمینی فراهم شود تا پای دلال ها به این موضوع باز نشود.

تعجب در مجلس از حضور فعالان کشاورزی

خان محمدی ادامه داد: در جلسه با هیأت رئیسه مجلس، نمایندگان تعجب می کردند چرا که هنوز کمیسیون ها شکل نگرفته است و ما از آنها خواستیم پول کشاورزان به موقع پرداخت شود.
وی با بیان اینکه بنیاد ملی گندمکاران سال گذشته وارد مدل کشاورزی قراردادی شد، اظهار داشت: 80 هزار تن توسط بنیاد گندم را در 5 استان خریداری کردیم و این خرید با بهای 10 درصد بالاتر از قیمت خرید تنظیمی گندم صورت گرفت.

گندم «دروم» دوبار احیا شد

خان محمدی با بیان اینکه الگوی کشت مصوب شده اما اجرائی آن متوقف شده است، در بخش دیگری گفت: تمام خوزستان و لرستان و هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان گندم «دروم» به فنا رفته بود اما بنیاد وارد این ماجرا شد و رضایت کشاورزان را جلب کرد.
دبیر اجرایی بنیاد ملی گندمکاران تصریح کرد: بنیاد از سال گذشته وارد موضوع خرید گندم دروم شد تا ببیند رضایت کشاورز در چیست سامانه ای هم به این منظور گذاشتیم.

دولت سیلوها را به کشاورزان اجاره دهد
وی از دولت درخواست کرد: سیلوها را به کشاورزان اجاره دهند و زمانی که دولت منابعش تأمین شد جهت توزیع اقدام کنند. هیأت رئیسه مجلس پیشنهادمان را پذیرفتند و قرار شد یک اتاق مشترک با حضور انجمن ها و این افراد تشکیل شود.


قدرت رقابت بخش کشاورزی با خارج

عنایت بیابانی قائم مقام خانه کشاورزی، دیگر مهمان تلفنی برنامه صبح گفت و گو هم در این برنامه گفت: وضعیت کشاورزی مان با گذشته قابل قیاس نیست، الان ادعای مان برای تولید در حدی است که می توانیم با بهترین تولید کنندگان دنیا رقابت کنیم با وجودی که الان مشکلاتی در زمینه خرید تضمینی هست اگر توانمن سازی مالی صورت بگیرد می توانیم بهتر از کشاورزان جهان عمل کنیم.
وی با بیان اینکه الان با مشکلات کود، کمباین هم مواجه هستیم، تأکید کرد: کمباین گران است و نیاز داریم مسائل بخش کشاورزی به شکل ساختاری درست شود که کشاورز به یک موضوعی دلخوش باشد.

بی توجهی دولت به کشاورزان

قائم مقام خانه کشاورزی در ادامه گفت: اینکه کشاورز با وجود مشکلات تولید می کند به این دلیل است که شغل زارعت و کشاورزی است. اما در بخش دولتی کاری برای فعالان این بخش صورت نمی گیرد. حاصل فعالیت کشاورزان به دست دلالان می افتد.
بیابانی اظهار داشت: در استان فارس دیدم که یک مرکز خرید باید گندم را براساس قیمت دولتی می خرید کنار آن چادری بود که دلال ها و واسطه ها حضور پیدا کرده بودند. همه کسانی که کامیون می آوردند به سمت آن چادر می رفتند چرا که پول شان را نقدی می گرفتند. کشاورز بدهی دارد و وام دارد و تحمل اینکه دریافت پولش به تأخیر بیفتد ندارد. مجلس و دست اندرکاران باید فکری کنند باید بعد از تولید و عرضه چاره ای شود.

دولت هواسش به از بین رفتن گندم باشد

وی گفت: امسال به بهترین شکل تولیدمان را عرضه می کنیم اما با مشکل کود، کمباین مواجه هستیم. به دلیل برخی امکانات نوبت کمباین گرفتن در استان هایی با مشکلاتی مواجه است. کشاورز باید برای گرفتن کود اوره به این در و آن دربزند. مشکلات دیگری هم داریم و باید برای کشاورز ارزش قائل شوند.
این فعال حوزه کشاورزی هشدار داد: اگر محصول گندم داخلی از بین برود دولت باید با وجود مشکلات ارزی آن را از خارج تأمین کند.

می توان از ظرفیت اتحادیه ها استفاده کرد

وی با تقدیر از خابازی، وزیر جهاد کشاورز با بیان اینکه او دنبال این است که مشکل کشاورزان را حل کند، گفت: بسیاری از سیلوها با پول کشاورزان ساخته شده است. اگر سیلوها را به خود کشاورزان بدهیم که خودشان در آن سهیم هستند مدل بهتری است کشاورزان خودشان پول سیلورها را در گذشته داده اند. همچنین می توانیم مسئولیت ها در حوزه کشاورزی و خرید گندم را به تعاونی ها بدهیم.
بیابانی ادامه داد: گندم کالای اساسی است و خوراک مردم است باید سرمایه گذاری در این بخش بشود، نحوه معامله قراردادی ساختارش درست شود. تعاونی ها امکانات مناسبی دارند و چنین اصلاحی از طریق اینها امکان دارد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو