صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

نوش داروی قانون مالیات جدید بعد از افزایش قاچاق

عضو شورای مشورتی وزارت اقتصاد گفت: سال 87 باتصویب مالیات 9درصد بر تولیدکنندگان طلا باعث نابودی صنعت طلا و افزایش قاچاق شدند.

1399/03/26
|
12:15
|

محمد محمودی‌(عضو شورای مشورتی وزارت امور اقتصاد و دارایی) درباره اینکه آیا دلار چندنرخی می‌شود، گفت: در مصوبه شورای گفت‌وگو قرار شده که صادرکنندگان به دلیل مشکلات فراوان طی دوسال از بابت ارز صادراتی که مجبور به بازگرداندن آن بودند و اگر برنمی‌گرداندند معافیت مالیاتی شاملشان نمی‌شد و مالیات بر ارزش افزوده مجدد برقرار می‌شد و علاوه بر این انتقال ارز به داخل کشور، مشکل دیگری به وجود آورده بود.

عضو شورای مشورتی وزارت امور اقتصاد و دارایی با اشاره به آخرین جلسه شورای گفت‌وگو افزود: قرار بود صادرکننده‌ای که در حال صدور کالاست و از ارز 18 هزارتومانی برای تولید کالا استفاده می‌کند، بتواند دلار خارج کشور را بتواند با نرخی بالاتر از نرخ معمول که همان نرخ ترجیحی مصوب بانک مرکزی برای فروش است.

وی با اشاره به انواع ارزهایی که همچنان پابرجا هستند، عنوان کرد: ما ارز نیمایی، دولتی، سنا، آزاد و ترجیحی را داریم، اما به معنای بد بودن چیز جدیدی نیست. معتقدم باید صادرکنندگان خود و کسانی که کار تأمین ارز را در شرایط سخت فعلی انجام می‌دهند، حمایت کنیم.

محمودی درباره مشکلات ارز نیمایی و سیاست‌گذاری در این رابطه توضیح داد: بعضی سیاست‌گذاری‌های ما آسیب بسیار فراوانی به صنعت می‌زند و از زمانی که بحث قوانین موجود در قانون بودجه پیش‌بینی شد که اگر صادرکنندگان ارز را نیاورند، معافیت‌هاشان از بین می‌رود مشکلات بسیاری ایجاد شد و تأثیر منفی روی صادرات ما گذاشت.

عضو شورای مشورتی وزارت امور اقتصاد و دارایی با اشاره به قانون ارزش افزوده قبلی تشریح کرد: ما در سال 87 با تصویب اعمال مالیات 9 درصد بر تولیدکنندگان طلا باعث نابودی صنعت طلا و افزایش قاچاق به کشور شدیم، اما در قانون جدید 9 درصد را تنها بر اجرت اعمال کردیم و این سؤال پیش می‌آید چرا باید سیاست غلطی را اجرا کنیم تا یک صنعت نابود و منجر به قاچاق شود و بعد به فکر اصلاح آن باشیم؟

*ارز آزاد و تک نرخی شود

در ادامه، محسن علیزاده‌ (نماینده منتخب مجلس یازدهم و دکترای اقتصاد) با اشاره به صحبت‌های محمودی درباره نرخ ترجیحی ارز گفت: در جلسه اخیر شورای گفت‌وگو مصوب شد صادرکنندگان می‌توانند نرخ ترجیحی ارز حاصل از صادرات خود را یا در بازار بفروشند یا بانک مرکزی مکلف شود با مبلغی بالاتر از قیمت آزاد ارز آن را در بازار خریداری کند.

علیزاده با بیان اینکه تعدد قیمت ارز برای ما مشکل‌زا بود، عنوان کرد: در حال حاضر چهار نرخ رسمی و یک نرخ آزاد داریم که مشکلات ما را بیشتر می‌کند.

نماینده منتخب مجلس یازدهم با اشاره به نشست شورای گفت‌وگو یادآوری کرد: این نشست شورای گفت‌وگو به دلیل عدم شروع به‌کار کمیسیون تخصصی مجلس یازدهم بدون حضور نمایندگان برگزار شده و تصمیمی که دوستان گرفتند بدون حضور آن‌ها بوده است.

وی افزود: ما معتقدیم ارز باید تک نرخی و آزاد باشد و این موضوع به افزایش صادرات کمک می‌کند، اما نرخ ترجیحی مصوب شده، علاج کار نیست.

این دکترای اقتصاد عنوان کرد: متأسفانه همین الان هم برای قیمت کالاهای اساسی نظارت خوبی در کشور نداریم و این موجب فساد بیشتر می‌شود. بنابراین، ارز باید تک نرخی شود و تفاوت نرخ دولتی و آزاد با یارانه و شکل دقیق به سبد خانوار برسد.

وی با اشاره به آنچه درباره نرخ ترجیحی ارز گفته شد، اضافه کرد: آنچه قرار است نرخ صادراتی ارز به آن تعلق بگیرد، مربوط به همه صادرات ما نیست بلکه کل صادرات ایران حدود 40 میلیارد برآورد شده و این پیشنهاد دوستان برای 10 میلیارد دلاری است که توسط بخش خصوصی می‌خواهد انجام شود و نباید برای تمام بخش‌های صادرات درنظر بگیریم.

علیزاده با تأکید بر اینکه تک نرخی شدن ارز افزود: تک نرخی شدن ارز اهمیت زیادی در برنامه‌های اقتصادی کشور دارد؛ به‌عنوان مثال، فعالان اقتصادی ما که در شورای گفت‌وگو حاضر بودند باید بتوانند در یک برنامه‌ریزی صادراتی، وارداتی و منطقی آینده را پیش‌بینی کنند و به همین دلیل حرکت به سمت تثبیت قیمت ارز و تک نرخی شدن از خواسته‌های مردم، فعالان اقتصادی و مجلس یازدهم است.

نماینده منتخب مجلس یازدهم با اشاره به اینکه برای تک نرخی شدن نیازمند فاکتورهایی هستیم، ادامه داد: این فاکتورها شامل ثبات امنیت سیاسی و اقتصادی، ذخیره بالای بانک مرکزیف دارا بودن یک پشتوانه درآمدی بالا در کشور، رفع تمام تحریم‌های پولی و بانکی، عدم خام فروشی محصولات و اجرای دقیق اقتصاد مقاومتی است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو