صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفتگو

واردات 2میلیون گندم؛ خیانتی دیگر در راه است

با حضور 2صاحبنظر درحوزه کشاورزی خبر منتشرشده مبنی بر اینکه واردات 2میلیون تن گندم قرار است به کشور انجام شود، بررسی شد.

1399/04/03
|
11:35
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، علی خان محمدی دبیر بنیاد ملی گندمکاران در برنامه صبح گفت و گو درباره خبر منتشرشده مبنی بر اینکه واردات 2 میلیون تن گندم قرار است به کشور انجام شود، گفت: امسال در بخش گندم وضعیت خوبی داریم، دولت تا کنون 3.5 میلیون تن از گندم های کشت شده توسط کشاورزان را خریداری کرده است و بخش خصوصی هم حدود 1 میلیون تن گندم کشاورزان را خریده است.

*غافلگیری از شرایط تورمی

وی با بیان اینکه نقدی نسبت به موضوع نهاده ها و افزایش قیمت داریم، ادامه داد: ما تعهد کرده ایم که براساس قیمت تضمینی ارائه دهیم اما نمی دانستیم شرایط تورمی چگونه در پیش است. [اشاره به غافلگیری از شرایط تورمی]
دبیر بنیاد ملی گندمکاران که چندی پیش از خرید گندم از سوی دولت با تأخیر در پرداخت به مدت یکماه خبر داده بود و این تأخیر را مرتبط با چند استان کشور عنوان کرده بود و از برگزاری جلسه ای با هیأت رئیسه صحبت کرد، در این برنامه گفت: اگر دولت برای تهیه گندم به قیمت تضمینی خوب عمل کند و پیش بینی از منابع مالی 14 میلیون تن گندمی که می خواهد به این شیوه خریداری کند، داشته باشد و از سویی هدررفتی نداشته باشیم و پای واسطه ها به میان نیاد می توانیم ذخیره سازی 2 میلیون تنی داشته باشیم.

*امکان بالای فعالیت بخش خصوصی

خان محمدی در بخش دیگری با بیان اینکه امسال توانستیم 930 هزار تن گندم را از کشاورزان خریداری کنیم، ادامه داد: همچنین امسال برای انجمن ماکارونی بخش «کلش» گندم را خریداری کردیم. این موارد نشان می دهد بخش خصوصی هم می تواند، به خوبی، جایگزین بخش دولتی شود.

*گندم یک کالای استراتژیک است

در بخش دیگری از این بخش برنامه صبح و گفت و گو، محمدجواد عسگری نماینده منتخب مجلس یازدهم و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه امسال به جهت پراکنش بارندگی ها در بحث کشت دیم و آبی فضای مطلوبی داشتیم، گفت: گندم یک کالای استراتژیک است و دولت موظف است که برای تهیه نان مردم تلاش کند.

*مشکلات در بخش خرید گندم در سال های قبل

وی با بیان اینکه در سال های گذشته به دلیل وجود مشکلاتی در بخش سم، کود و... در حوزه کشاورزی یک دغدغه برای کشاورزان درباره قیمت تضمینی گندم به وجود آمد، ادامه داد: وقتی قیمت تضمینی گندم مصوب شد دولت مکلف است نسبت به خرید آن اعتبار اختصاص دهد. باید منابع این اعتبار را تأمین کند و ممکن است این اعتبار از محل بودجه سالانه تأمین شود.

*دولت منابع دارد اما مدیریت چطور؟

عضو کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه دولت منابع و درآمد خوبی دارد گفت: دولت در بخش مدیریت مشکل دارد. اگر در بخش بودجه ای دولت مبالغی را برای خرید گندم به عنوان کالای استراتژیک اختصاص دهد می تواند برای خرید گندم اقدام کند.
وی در پایان گفت: اگر مدیریت صحیح داشته باشیم دولت امکان خرید، تضمینی گندم، را دارد.


دسترسی سریع
صبح و گفتگو