صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

گامی دیگر درجهت خیانت به كشور؛ سودنجومی واردات روغن؛ اگرمافیا را می شناختم نامشان را افشا می کردم

مشاورنظام صنفی کشاورزی ومنابع طبیعی ایران بااشاره به سود هنگفت مافیای واردات روغن درشرایط مهیای کشور برای تولید دانه های روغنی، گفت: ما تولیدکننده هستیم وارتباطی باواردکنندگان نداریم.

1399/04/14
|
09:42
|

سیدجعفر حسینی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "صبح و گفتگو" با اشاره به واردات 90درصدی روغن با ارز 4200 تومانی گفت: سالیانه 4میلیارد دلار واردات روغن انجام می گیرد و این در حالی است که کشور قابلیت و پتانسیل تولید دانه های روغنی را داراست.

وی با بیان اینکه واردات روغن برای وارد کننده سودآوری سرشاری دارد و واردکننده درپی واردات کنجاله دانه های روغنی نیز هست، افزود: این محصولات با دلار 4200تومانی بدست مصرف کننده نمی رسد که سودی با عدد بسیار بزرگ و نجومی برای وارد کننده به همراه دارد.

حسینی با اشاره به اینکه عمدتا روغن خام وارد کشور می شود افزود: اگر دانه های روغنی وارد می شد، حداقل از تولیدات بعدیِ آن استفاده می کردیم؛ درحالیکه در کشور پتانسیل تولید دانه های روغنی را دارا هستیم که ضمن تولید روغن؛ کنجاله را بعنوان محصول دوم داشته باشیم.

این فعال بخش خصوصی با اشاره به آمار و ارقام میزان خرید تضمینی کلزا ادامه داد: قیمت اعلام شده توسط شورای اقتصاد، مورد نظر کشاورزان و متناسب با هزینه های واقعی نیست.

حسینی اختلاف قیمت میان قیمت تولید و ضعف قیمتی خرید تضمینی را موجب بی رغبتی کشاورز به کاشت کلزا دانست و نقصان ماشین آلات را نیز موجب افت کیفی و کمی محصولات عنوان کرد.

وی همچنین پرداخت مبالغ دولت به کشاورزان کلزا را همراه تاخیر عنوان کرد و گفت: برنامه ای مشخص وجود دارد که مافیای واردات روغن که در کشور 4نفر را اعلام می کنند، از آن تبعیت می کنند. ما آن ها را نمی شناسیم واِلا به راحتی نام آن ها را فاش می کردیم.

حسینی در بخشی دیگر از این برنامه رادیویی اظهار کرد: حدود 4میلیارد دلار واردات روغن صورت می گیرد که به ازای دلاری 16هزار تومان، رقم 16 هزار میلیارد تومان بدست می آید که چندین برابر پول گندم است و فقط به وارد کننده تعلق می گیرد.

وی افزود: قسمتی از این روغن به محصولاتی نظیر شکلات تبدیل شده و مجدد صادر می شود و به هیچ عنوان به جیب مردم باز نمی گردد.

حسینی گفت: اگر یارانه به مردم تعلق می گرفت، دل کشاورزان خوش بود که حداقل مبالغ به جیب مردم می رود. کشاورزی که در بحث گندم با وجود نبود هیچ سودی، برای تهیه غذای مردم دست به کشت می زند.

مشاورنظام صنفی کشاورزی ومنابع طبیعی ایران خاطرنشان کرد: قیمت محصولات کشاورزی متناسب با هزینه های تولیدی و تورم نیست و در حقیقت، کشاورزان بیشترین همکاری را در تامین غذای ارزان با مسئولان دارند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو