صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

حزب الله از دقایق اولیه حادثه وارد عمل شد

مدیر دفتر نمایندگی صدا و سیما دربیروت جزئیات حادثه انفجار مهیب در بندر بیروت را تشریح کرد.

1399/05/15
|
13:00
|

سید داوود موسوی در برنامه صبح و گفتگو با بیان اینکه ابعاد حادثه انفجار در بندر بیروت در حال بررسی است، گفت: این حادثه ساعت 6 و 5 دقیقه عصر روز گذشته به وقت لبنان رخ داد که این انفجار در دو مرحله خفیف و شدید بوده است.

وی افزود: لحظاتی پس از وقوع این حادثه خبرنگار صدا و سیما در بیروت در محل حادثه حاضر شد و نسبت به تهیه خبر از این حادثه شدید اقدام کرد.

مدیر دفتر نمایندگی صدا و سیما در بیروت خاطرنشان کرد: شدت حادثه به نحوی بود که اکثر خیابان های بیروت به ویژه مرکز این شهر را تحت تاثیر قرار داد و خیابان های شهر پر از شیشه های شکسته ساختمان ها است.

موسوی خاطرنشان کرد: پس از بروز این حادثه بوی نیترات آمونیوم در فضا پیچیده است و هلال احمر و صلیب سرخ به مردم تاکید داشتند تا از ماسک استفاده کنند.

وی تاکید کرد: تاکنون این حادثه حدود سه هزار و 700 نفر زخمی و بیش از 70 نفر کشته داشته است. یک تیم آتش نشان در این حادثه به صورت کامل مفقود شدند و برخی افراد نیز که در زمان وقوع حادثه درحال تردد از این مکان بودند نیز مفقود شده اند.

مدیر دفتر نمایندگی صدا و سیما در بیروت خاطرنشان کرد: پس از وقوع انفجار در بندر بیروت بیمارستان مربوط به حزب الله لبنان وارد عمل شد و بخش عمده ای از مجروحان حادثه به این بیمارستان منتقل شدند.

موسوی اظهار داشت: بیمارستان های لبنان متقاضی دارو و امکانات مربوط به سوختگی هستند که تاساعتی دیگر امکانات پزشکی به این کشور ارسال خواهد شد.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورها از جمله کشور ایران پس از وقوع این حادثه با مردم و دولت لبنان همدردی و اعلام آمادگی کردند.

مدیر دفتر نمایندگی صدا و سیما در بیروت خاطرنشان کرد: این حادثه متقارن با برخی تغییرات لبنان رخ داده که از جمله آنها می توان به فعالیت دولت نوپا و انصراف وزیر امور خارجه این کشور اشاره کرد.

موسوی با بیان اینکه در این حادثه حدود 2 هزار و 700 تن نیترات آمونیوم منفجر شده است، گفت: این حادثه در کنار سیلوهای گندم این کشور رخ داده که بخش زیادی از ذخیره گندم این کشور با نیترات آمونیوم آلوده شده است.

وی تاکید کرد: این حادثه همزمان با سالگرد جنگ 33 روزه و رشادت جوانان و مردم این کشور و خروج رژیم صهیونیستی از این کشور است.

مدیر دفتر نمایندگی صدا و سیما در بیروت افزود: پس از بروز این حادثه دولت لبنان جلسه فوق العاده ای برگزار و سه روز عزای عمومی در این کشور اعلام شد. همچنین کمیته ای برای بررسی ابعاد مختلف موضوع نیز تشکیل شده است.

موسوی ادامه داد: باتوجه به خساراتی که به بندر بیروت وارد شده بندر طرابلوس جایگزین فعالیت های بندر بیروت شد.

وی اضافه کرد: وزیر بهداشت کشور لبنان که در خصوص موضوع شیوع بیماری کرونا بسیار موفق عمل کرده بود در این حادثه به شدت پیگیر مداوا حادثه دیدگان است.

مدیر دفتر نمایندگی صدا و سیما در بیروت خاطرنشان کرد: بشار اسد رئیس جمهور سوریه پس از وقوع این حادثه به دولت لبنان پیام داد که همیشه در کنار لبنان بوده است.این درحالی است که دیگر روسای جمهوری کشورها نیز با پیام هایی با کشور لبنان ابراز همدردی کرده اند.

موسوی گفت: باید موضوع نقش اسرائیل و آمریکا در بروز این حادثه بررسی شود اما مقامات لبنانی تروریستی بودن این حادثه را رد کرده است.
وی ادامه داد: دادگاه ترور شهید رفیق حریری در لبنان درحال برگزاری بود و قرار بود حکم این دادگاه تا روز جمعه اعلام شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو