صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

نقدینگی روزانه تا 1500 میلیارد تومان رشد می کند

رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه و بودجه گفت: برآورد می شود روزی 1400 الی 1500میلیارد تومان به حجم نقدینگی اضافه شده که باید به سمت تولید سوق داده شود.

1399/05/25
|
13:20
|

جعفر قادری در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "صبح و گفتگو" اظهار کرد: برآورد می شود روزی 1400 الی 1500میلیارد تومان به حجم نقدینگی اضافه شود که باید به سمت تولید سوق داده شده تا متناسب با رشد نقدینگی اشتغال و درآمد مردم رونق گیرد.

وی این رویه را موجب رونق درآمدهای مالیاتی دولت دانست و افزود: بر این اساس حجم اقتصاد پیامدهای منفی رشد نقدینگی را به شکل مثبت تغییر می دهد و لایحه دولت در این زمینه اجازه می دهد از طریق افزایش حجم سهام، نقدینگی به سمت تکمیل طرح و پروژه های نیمه تمام حرکت کند.

قادری ادامه داد: اوراق سلف نفت کلیاتی مورد تایید دولت دارد ولی مجلس بدان اعتقادی ندارد. مجلس معتقد است [بجای فروش نقدی، فروش با تخفیف امکان بهتری است] و نفت در شرایط فعلی باید به فراورده تبدیل شود؛ حتی فراوره های غیر استاندارد که بایستی در داخل کشور استفاده گردد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه امکان صادرات فراورده راحت تر از نفت خام است، ادامه داد: در شرایط فعلی فروش سهام دولت در مجموعه های عرضه نشده، به جمع آوری نقدینگی کمک کرده تا توسط دولت در تکمیل طرح های نیمه تمام یا پروژه های جدید مورد استفاده قرار گیرد.

قادری لزوم واگذاری طرح ها و پروژه های نیمه تمام دولتی را متذکر شد و افزود: دسترسی به لایحه مشارکت بخش های غیر دولتی در اجرای طرح ها و پروژه های عمرانی باید در دستور کار قرار گیرد که بخشی از منابع مورد نیاز دولت را برای تکمیل سایر طرح ها فراهم می کند.

وی خاطرنشان کرد: باید جلوی برخی بخشنامه ها که مصداق انداختن سنگ در چاه است را بگیریم و اجازه ندهیم سازمان های مختلف آئین نامه و دستورالعمل هایی را صادر و ایجاد مشکل نمایند.

در ادامه وحید شقاقی، اقتصاددان با اشاره به نقدینگی سه هزار هزار میلیارد تومانی گفت: تولید هم به همین نسبت است و این عدد در سایز جهانی رقمی بالا نیست.

وی افزود: موتور رشد نقدینگی کشور با سرعت رو به فزونی است و دولت این معضل را حل و فصل نکرده است و لذا تلاش می کنیم نقدینگی را در جاهایی بلوکه نماییم.

شقاقی این رویه را راهگشا ندانست و تصریح کرد: این موتور باید خاموش شود ولی برخی تصمیمات به این مسئله دامن می زند.

وی با اشاره به افزایش نرخ سود سپرده های بلند مدت توسط بانک مرکزی گفت: این رقم به 22 درصد رسیده است که در کنار خلق پول بی رویه و افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی در کنار کسری بودجه، به رشد نقدینگی دامن می زند.

شقاقی کنترل رشد نقدینگی را الزام اولیه دانست و افزود: تا زمانیکه رشد نقدینگی با سرعت و شتاب پیش می رود، بلوکه کردن [جواب نمی دهد] چراکه باید اولویت دوم ما باشد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو