صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفتگو

محصولات کشاورزی گران می‌شود؟!

مشاور نظام صنفی کشاورزی از افزایش قیمت کودهای کشاورزی تا 50 برابر خبر داد و گفت: دولت برای سیر کردن شکم مردم نباید از جیب کشاورزن هزینه کنند.

1399/06/11
|
12:33
|

سیدجعفر حسینی در برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: کشاورزان بی منت حاصل زحمت خود را برسر سفره مردم ایران می‌نشانند و در واقع همگی مهمانِ کشاورزان هستیم.

وی با ابراز تأسف از اینکه خود کشاورزان کم ترین بهره را از این خوانِ نعمت می‌برند، گفت: گروهی از منافع اقتصادی کشاورزی بهره می‌برند و کشاورزان کمترین دستاورد را، چراکه بعنوان یک سرباز وظیفه تولید داشته ولی در مسائل کلان دیده نمی‌شوند.

حسینی تاکید کرد: کشاورزان بی آنکه هزینه‌ی عمر خود را دریافت کنند، برای کشاورزی سرمایه‌گذاری کرده و این مهم هیچگاه دیده نمی‌شود.

*خواب‌های شبانه دولت بازهم کار دست کشور می‌دهد

وی با اعلام اینکه هزینه تولید و سرمایه گذاری کشاورزان به چشم مسئولان نمی‌آید، گفت: در این شرایط شورای اقتصاد در تصمیمی یک شبه، قیمت کودهای فسفات و پتاس را 5 تا 7 برابر کرده است.

حسینی ادعای حذف ارز 4200 تومانی و جایگزینی ارز نیمایی را دلیل این افزایش قیمت عنوان کرد و گفت: این کودها با ارز نیمایی محاسبه می‌شود. بعنوان مثال کود «کلورو پتاسیم» با قیمت 65 هزار تومان به فروش می‌رفت که در قیمت گذاری جدید 500 هزار تومان نرخ گذاری شده است.

مشاور نظام صنفی کشاورزی افزود: اگر قرار است ارز ترجیحی از کشاورزی حذف شود، اشکالی ندارد، اما خروجی تولید دیگر نباید در دست دولت و شورای اقتصاد باشد.

* هزینه به دلار و مصرف به ریال

حسینی با اشاره به دوگانه «هزینه به دلار و مصرف به ریال» گفت: سم کشاورزی با دلار خریداری ولی فروش محصول بر اساس قوانین سخت گیرانه، به ریال فروخته می‌شود.

وی از نیاز امروز کشاورزان برای فروش گندم به قیمت جهانی سخن گفت و ادامه داد: سال گذشته گندم 2500 تومان و امسال با ارز نیمایی حدود 6 هزار تومان خواهد شد.

حسینی با تاکید بر اینکه قیمت محصولات کشاورزی نباید بر اساس مصالحِ بودجه تعیین شود، گفت: دولت برای سیر کردن شکم مردم نباید از جیب کشاورزان هزینه کند.

*قیمت آرد و نان واقعی نیست

این فعال حوزه کشاورزی با اشاره به اینکه خرید گندم وظیفه تمام دولت‌های دنیاست، ادامه داد: مردم و هم کشاورز نباید در بحث آرد و نان در مضیقه باشند ولی حتی سرمایه گذاران در این حوزه، از محلِ اختلاف قیمت، دست به تولید می‌زنند.

حسینی افزود: دولت تصور می‌کند نان باید با قیمت ارزان بدست مردم برسد ولی با نگاهی به واقعیت‌ها، می‌بینیم نان با قیمت واقعی عرضه نمی‌شود.

وی گفت: این‌ها عواقب عدم چابک سازی دولت است. دولت باید خود را کنار بکشد ولی در قالب سازماندهی، حمایت خود را نشان دهد.

حسینی افزود: کشاورزان قشری نجیب هستند که با هر مسئله‌ای کنار می‌آیند چون هدفی جز تولید و سیر کردن شکم خانواده خود و مردم، ندارند.

مشاور نظام صنفی کشاورزی همچنین قیمت کود و سمم کشاورزی را ناظر بر 50درصد هزینه‌های تولید محصولات دانست و گفت: مصرف بهینه‌ی کودهای شیمیایی و سموم برای افزایش تولید و راندمان الزامی است.

دسترسی سریع
صبح و گفتگو