صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیرمطالعات بورس كالا: بورس کالا بسترخوبی برای عرضه محصولات کشاورزی است

فلاح در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: بورس کالا بستر خوبی برای معاملات محصولات کشاورزی است،اما دولت اجازه نداد کشف نرخ روی تابلوی بورس انجام شود.

1399/06/23
|
13:30
|

جواد فلاح در مصاحبه با برنامه «صبح وگفتگو» اظهار کرد: دولت برای حمایت از بخش کشاورزی می‌تواند به کشاورز اجازه دهد که محصول خود را در بورس عرضه کند و اگر قیمت کشف نرخ شده در تابلو از قیمت حمایتی دولت پایین‌تر بود، مابه تفاوت به‌عنوان یارانه به کشاورز داده شود.

وی با بیان اینکه از سال 94 تا 96 در مورد ذرت این سیاست اجرایی شد و دولت عملکردی خوب داشت، گفت: سال 97 دولت برای محصولات کشاورزی نرخ را با ارز 4200 تومانی تعیین کرد و با این قیمت، محصلات کشاورزی قیمتی پایین‌تر داشت و لذا قیمت دولت بعنوان نرخ تضمینی، از قیمت مورد نظر کشاورزان بیشتر بود.

فلاح بورس کالا را بستر خوبی برای معاملات محصولات کشاورزی دانست و افزود: دولت تلاش می‌کرد قیمت‌ها را در محدوده‌ای خاص نگه دارد و لذا اجازه نداد کشف نرخ روی تابلوی بورس انجام شود.

مدیر مطالعات بورس کالا ادامه داد: قیمتی که در تابلوی بورس نوشته می‌شود، بر اساس عرضه و تقاضاست و دولت به واسطه‌ی حمایت از مصرف کننده، بازاری در نظر نگرفته است.

فلاح افزود: دولت در بحث گندم می‌خواست از کشاورز و مصرف‌کننده حمایت کند و بنابراین قیمتی برای کشاورز و مصرف کننده تعیین می‌کند و لذا نظام بازار بر هم ریخته است.

وی اضافه کرد: دولت هر دو طرف بازار را تعطیل کرده است که یک قیمت به مصرف کننده و یک قیمت در اختیار تولید کننده قرار می‌گیرد.

فلاح گفت: دولت برای خودکفا کردن کشور از تولید گندم، قیمت تضمینی را بالا تعیین کرد و قیمت گندم ما بالاتر از قیمت‌های جهانی بود.

وی اضافه کرد: آن سال 14 میلیون تن گندم تولید شد و کشاورزان بجای ذرت، گندم کاشتند و اعلام خودکفایی کردند و حتی صادرکننده بودیم.

فلاح گفت: امروز که ارز قیمتی بالاتر پیدا کرده است، اگر دولت گندم را بخرد، باید یارانه بیشتری به کشاورز بپردازد و برای این کار باید از بانک‌ها استقراض کند و تورم ایجاد می‌گردد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو