صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

محمدبیگی مطرح كرد: پیگیری مجلس برای اجرای قانون تسهیل‌ازدواج

یک نماینده مجلس در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: ما به شدت پیگیر قانون تسهیل ازدواج هستیم و مسئولان دخیل در مشکل آفرینی برای این طرح باید به مجلس پاسخگو باشند.

1399/07/05
|
09:00
|

فاطمه محمدبیگی در مصاحبه با برنامه «صبح و گفتگو» افزایش درخواست وام ازدواج از سوی مردم را بدلیل مشکلات معیشتی دانست و بر لزوم آموزش دهی قبل از ازدواج تاکید کرد: امروز حتی قشر توانمند در ازدواج ناموفق بوده و یا به سمت ازدواج نمی‌روند.

وی با بیان این مطلب افزود: ما نیازمند دو بال اقتصاد و فرهنگ برای افزایش آمار ازدواج هستیم و این مقوله‌ای است که رهبری نیز بر آن تاکید داشتند.

محمدبیگی در مصاحبه با رادیو گفت‌‍‌وگو افزود: ما به مشوق‌های ویژه اقتصادی نیاز داریم و در کنار آن باید فرهنگی عمل کنیم.

وی یکی از مشکلات امروز را ناظر بر نبود زیر ساخت بانکداری اسلامی عنوان کرد و گفت: در این امر قوای سه گانه نیز دخیل هستند اما ارگان‌های مکلف باید به مجلس پاسخگو باشند و ما کار را از وزیر ورزش و جوانان آغاز کردیم.

محمدبیگی برنامه بعدی مجلس را مطالبه از مسئولان اقتصادی کشور برای سامان دادن وام ودیعه و اجاره مسکن دانست و افزود: جدیدا قانونی در این خصوص تصویب شده ولی با اجاره‌های بالا، به نظر می‌رسد نیازمند اجرای طرح واحدهای مسکن موقت هستیم.

این نماینده مجلس ادامه داد: ضرورت تامین واحدهای مسکن موقت در قانون تسهیل ازدواج آمده است و خیرین و ارگان‌ها برای سه سال نخست زندگی زوجین بصورت رایگان این منازل را تهیه می‌کنند و زوج جوان بعدها با دریافت تسهیلات، می‌توانند در منازلی دیگر ساکن شوند.

محمدبیگی اختصاص از طرح اعطای مسکن به زوجین جوان دانشجو با ارائه بودجه به دانشگاه‌ها خبر داد و افزود: وزیر راه با این مسئله موافقت کرده ولی دانشگاه‌ها در این امر دخیل هستند و از طرفی اجرای این طرح به شهرداری‌ها و دستگاه‌های عمومی باز می‌گردد.

وی کمیته سامان ازدواج را از دیگر مفاد قانون تسهیل ازدواج عنوان کرد و گفت: بر اساس تحقیقات مجلس، این قانون بصورت انگشت شمار اجرا شده است و ما قصد داریم همه این مفاد را از مسئولان مطالبه کنیم.

محمدبیگی همچنین از لزوم در اختیار گذاشتن فضاهای شهرداری در خدمت زوجین برای برگزاری مراسم ازدواج سخن گفت و افزود: صندوق ذخیره ازدواج باید تشکیل می‌شد و صندوق مهر امام رضا(ع) نتوانست وظیفه این صندوق را بخوبی پیاده سازی کند.

وی تصحیح باورها و آداب و رسوم را از دیگر موضوعات فرهنگی عنوان کرد و گفت: کرونا نشان داد می‌توان بدون مراسم ویترینی یک زندگی را سامان داد و امیدوارم کم کم یاد بگیریم که برای شروع زندگی به سنت‌های ساده و اولیه خود باز گردیم.

محمدبیگی همچنین دیگر خدمت کرونا را به زوجین، پرهیز نسبت به بازدید جهیزیه نوعروسان دانست و افزود: حداقل باید فرهنگِ «نه به دیدنِ جهیزیه» را در میان اقوام و فامیل پیاده سازی کنیم.

وی با اشاره به تغییرات سوء ازدواج و فرزندآوری در دهه‌های اخیر گفت: در حال حاضر 2000 واحد مسکونی را برای محرومان در نظر گرفته و درصدی را هم به زوج‌های جوان اختصاص داده‌ایم.

محمدبیگی افزود: مجلس پیگیر است ولی شدت مشکلات بالاست و از طرفی ناکارآمدی انباشته شده در کشور وجود دارد.

این نماینده مجلس خطاب به دولت گفت: ما به شدت پیگیر قانون تسهیل ازدواج هستیم و بزرگوارانِ دخیل در مشکل آفرینی برای این طرح باید به مجلس پاسخگو باشند و اگر نیاز باشد، محاکم قضایی تشکیل می‌شود.


دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو