صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مشاور معاون مسكن وزارت راه و شهرسازی : مالیات مسکن بر اساس سود حاصل از ساخت و ساز محاسبه خواهد شد

مشاورمعاون مسکن وزارت راه وشهرسازی گفت:پیش ازاین،ملاک دریافت مالیات،ارزش معاملاتی ملک بودکه یک درصدارزش روزآپارتمان ها بود.امادولت درآئین نامه ای که برای ماده77مصوب کرده ،شیوه محاسبه مالیات راتغییرداده وسودحاصل ازساخت وساز رادرنظر میگیرد.

1396/03/21
|
12:33
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع مالیات مسکن ، با حضور مهندس رهبر عضو هیئت مدیره انبوه سازان تهران و دکتر پیرلورن مشاور معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی به روی آنتن رفت.

مهندس رهبر با اشاره به مصوب کردن طرح های جدید مالیاتی در دولت یازدهم، گفت: در ابتدا قرار بود کلیه هزینه های ساخت و ساز را به قیمت روز محاسبه کنند و ده درصد آن را مالیات بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: پیش از آن، مالیات های ساخت و ساز در دفترخانه فقط به عنوان مالیات نقل و انتقال آن هم به مقدار اندک بود اما این نوع مالیات جدید یک شوک به بخش مسکن وارد کرد زیرا خیلی از سازنده ها، چند سال قبل از مصوبه مالیاتی، ساخت و ساز داشتند و پیش فروش نیز کرده بودند یعنی تمام هزینه ها و مالیات و بیمه را محاسبه کرده بودند و بر اساس آن به خریدار پیش فروش کرده بودند.

عضو هیئت مدیره انبوه سازان تهران با بیان اینکه ده درصد مالیات مبلغ کمی نبود، اظهار داشت: وقتی پیش فروش می شود، هنوز سندی به خریدار داده نشده اما قبلا اینگونه بود که در دفترخانه، مالیات گرفته می شد یعنی زمانی که قرار بود سند تحویل داده شود.

وی ادامه داد: بعد از این مصوبه، با نمایندگان صحبت کردیم و قرار شد اصلاح شود که این اتفاق اخیرا افتاده است. بر اساس اصلاحیه جدید، قیمت زمین را از قیمت محاسبات مالیاتی حذف کرده اند و قرار شده کسانی که از ابتدای سال 95، پروانه مالیاتی می گیرد، مالیات پرداخت کند.

در ادامه دکتر پیرلورن با اشاره به قانون مالیات های مستقیم، گفت: در سال 94 یک اصلاحیه برای این قانون داشتیم که بر اساس آن در ماده 77 این قانون، اشاره شده باید از نقل و انتقال ساختمان 5 درصد مالیات دریافت شود.

وی اشاره کرد: پیش از این، ملاک دریافت مالیات، ارزش معاملاتی ملک بود که یک درصد ارزش روز آپارتمان ها بود. خیلی از کارشناسان امور مالیاتی این میزان مالیات را نزدیک به واقعیت نمی دانند و به همین دلیل دولت در آئین نامه ای که برای ماده 77 مصوب کرده است، شیوه محاسبه مالیات را تغییر داده است و سود حاصل از ساخت و ساز را در نظر می گیرد.

مشاور معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به مدل جدید دریافت مالیات، عنوان داشت: در حقیقت مابه التفاوت قیمت ملک در یک سال محاسبه می شود و بعد از آن مالیات دریافت می شود.

وی با بیان اینکه در این آئین نامه همچنین اشخاص حقیقی و حقوقی جدا شده اند، گفت: اگر اشخاص حقیقی باشند و سه سال از صدور پایان کار ساختمان شان بگذرد، مشمول مالیات ماده 77 نیستند و این یک شرایط خوبی برای افراد حقیقی است.

برنامه "صبح و گفت و گو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو