صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران : تالاب ها نقش تصفیه خانه های طبیعی آب و هوا را ایفا می کنند

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: امروز مردم می دانند تالاب جایی نیست که فقط چند قورباغه و ماهی وجود داشته باشد.

1396/03/21
|
15:30
|

مردم می دانند تالاب ها همان جایی هستند که جلوی ریزگردها را می گیرند و در واقع می توانند نقش تصفیه خانه های طبیعی آب و هوا را ایفا کنند.

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع حفاظت از تالاب ها ، با حضور دکتر عباسپور رئیس انجمن متخصصین محیط زیست و مهندس آبش مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران به روی آنتن رفت.

مهندس آبش درباره وضعیت تالاب ها در سال 96 گفت: وضعیت تالاب ها در سال جاری به نسبت سال های گذشته، وضعیت بهتری دارد زیرا تلاش های زیادی شده است که مطالبات عمومی ارتقاء پیدا کند. نسبت به سالیان گذشته مردم به شکل خیلی بهتری در مورد کارکرد تالاب ها و اینکه تالاب ها ارزش های بسیار زیادی دارند مطلع شدند.

وی ادامه داد: امروز مردم می دانند تالاب جایی نیست که فقط چند قورباغه و ماهی وجود داشته باشد. مردم می دانند تالاب ها همان جایی هستند که جلوی ریزگردها را می گیرند و در واقع می توانند نقش تصفیه خانه های طبیعی آب و هوا را ایفا کنند.

وی به توجه بیشتر مسئولین به این حوزه نیز اشاره کرد و بیان داشت: از نظر حقوقی و قانونی نیز، مسئولین تلاش های خیلی زیادی کرده اند تا موانع قانون حمایت از تالاب ها مرتفع شود. اخیرا در مجلس شورای اسلامی لایحه حفاظت از تالاب ها مصوب شد که از نظر قانونی و حقوقی قدم مثبت بزرگی است.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران ابراز داشت: در سطوح مختلف مانند ریاست جمهوری نیز توجه خیلی زیادی به تالاب ها و حفظ آنها تاکید می شود و تلاش های بسیار گسترده ای برای حفظ دریاچه ها و تالاب ها شده است. وضعیت فیزیکی و بیولوژیکی تالاب ها نیز به همین دلیل که آگاهی عمومی افزایش پیدا کرده ، اوضاع و احوال بهتری دارد و در سال های آینده نیز وضعیت مناسب تر خواهد بود.

در ادامه دکتر عباسپور با بیان اینکه عوامل مختلفی وجود دارد که باعث بحرانی تر شدن وضعیت تالاب ها شده ، عنوان داشت: در حالت کلی عواملی که باعث ایجاد بحران شده ، دو دسته هستند؛ عوامل انسانی و مدیریتی و دوم عوامل طبیعی.

وی درباره عوامل انسانی گفت: در این بخش اقداماتی صورت گرفته که باعث ایجاد مشکل شده است. به عنوان مثال در تالاب هامون، چاه نیمه ها را داشتیم که آب آن به سمت چاه نیمه ها هدایت می شد که این در کنار احداث سد در افغانستان، مشکلاتی را برای تالاب هامون ایجاد کرده است.

رئیس انجمن متخصصین محیط زیست ادامه داد: مسئله دیگر استفاده بی رویه از منابع آب های زیرزمینی است که در رابطه با منطقه تالاب ها ایجاد شده بود و اساسا یکی از مشکلات دریاچه ارومیه نیز همین برداشت های بی رویه بود. قطع حق آبی تالاب ها نیز مشکل دیگری بود که توسط عوامل انسانی صورت گرفت.

وی در ارتباط با عوامل طبیعی نیز بیان داشت: خوشبختانه با توجه به بارندگی های مناسبی که در انتهای سال 95 صورت گرفت، خوشبختانه مشکلات برخی از تالاب ها حل شد اما نباید این را به عنوان عاملی اصلی برای حل مشکل تالاب ها در نظر بگیریم. البته بحث گرمایش زمین و تغییر اقلیم نیز عامل دیگری است که می توان از آن به عنوان عوامل طبیعی نام برد.

برنامه "صبح و گفت و گو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو