صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

با اشاره به لزوم رفع مشكل بیماران‌دیابتی؛ داروخانه‌های فروشنده "قلم انسولین" سریعتر اطلاع‌رسانی کنند

نائب رئیس انجمن داروسازان تهران با اشاره به اینکه نیمی از 4 و نیم میلیون دیابتی به شکل بیمار خاموش هستند، تاکید کرد که داروخانه‌های دارنده قلم انسولین باید اطلاع رسانی کنند.

1399/07/23
|
10:45
|

بهمن صبور در ارتباط تلفنی با برنامه "صبح وگفتگو" رادیو گفت‌وگو در رابطه با چرایی نبود قلم انسولین در داروخانه‌ها گفت: انسولین فراوان در کشور وجود دارد ولی قلم این دارو دچار کمبود است.

وی پروسه اختصاص و انتقال ارز را طولانی مدت و این مسئله را مشکل اصلی در نبود قلم انسولین عنوان کرد و افزود: با وجود تلاش‌های بانک مرکزی آنچه باید اتفاق بیفتد، صورت نگرفته است. داروهای مختلفی داریم که ارز بری دارند ولی قلم انسولین در رأس همه این هاست.

صبور ادامه داد: ما صد در صد دچار مشکل هستیم و در انجمن صنفی داروسازان این معضل را به دوستان منعکس کردیم و عامل سوم نیز نحوه مدیریت قلم انسولین در حوزه توزیع است.

وی با بیان اینکه معضلات توزیع به سازمان غذا و دارو منعکس شده تا رو به بهبود رود، خاطرنشان کرد: تولید این قلم‌ها انحصاری در دست دو شرکت در دنیاست؛ البته تلاش‌هایی برای تولید در داخل صورت گرفته ولی به دردِ امروزِ ما نمی‌خورد.

صبور گفت: اگر منابع ارزی در کشور محدود است، پیشنهاد می‌کنیم تمام توان خود را روی یک برند گذاشته و فقط آن را تامین و وارد کنیم.

این پزشک داروساز در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، اضافه کرد: در نهایت باید پروتکل مصرف قلم انسولین استاندارد سازی شود.

صبور گفت: در این حوزه به خاطر تحریم، مشکل تحریم دارو را نیز داریم و انتقال ارز مشکل اصلی ماست و بانک‌ها از ترس تحریم امریکا تن به این کار نمی‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر قلم انسولین به شکل قطره چکانی وارد کشور می‌شود و سازمان غذا و دارو و معاونت‌ها باید از طریق یک سایت، اطلاع رسانی کنند تا مردم داروخانه‌هایی را که قلم انسولین را دریافت می‌کنند، بشناسند و از سرگردانی جلوگیری شود.

صبور افزود: قلم انسولین می‌بایست یک پروتکل درمانی می‌داشت؛ مثلا سنی خاص برای مصرف آن در نظر می‌گرفتیم از جمله کودکان زیر 5 سال و بیماران بالای 65 سال که در تزریق مشکلی ندارند.

وی خاطرنشان کرد: در ایران 4 و نیم تا 5 میلیون نفر بیمار دیابتی داریم که نیمی از آن‌ها دیابتی خاموش هستند و دقیقا نمی‌دانیم چه میزان از این افراد باید انسولین تزریق کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو