صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

پژوهشگر فضای مجازی با اشاره به فضای مجازی اظهار داشت: در مقابل پدیده های جدید با ضعف قانونگذاری مواجه هستیم

پژوهشگر فضای مجازی اظهار داشت: وقتی پدیده ای مثل فضای مجازی وارد کشور می شود باید این پدیده بعد از مدتی بیاید و در بین حقوقدانان مطرح و مشکلاتش دیده شود تا به مجلس برود و تصویب شود و این زمان بر است.

1396/03/22
|
08:35
|

برنامه "صبح و گفت وگو" رادیو گفت وگو با موضوع مجازات جرم های فضای مجازی، مجازی نیستند ، با حضور پورطباطبایی پژوهشگر فضای مجازی و کارشناس حقوقی و مومن نسب پژوهشگر فضای مجازی به روی آنتن رفت.

مومن نسب با اشاره به قوانین حاکم بر فضای مجازی گفت: قانون جرایم رایانه ای را داریم و بر اساس این قانون و قوانین دیگری که در فضای مجازی جاری است و نهادهایی که در همین قانون به وجود آمده اند یا نهادهایی که در فضای حقیقی از قبل وجود داشته اند هر رفتاری که مصداق جرم است همان رفتار در فضای مجازی هم مصداق جرم محسوب می شود.

وی متذکر شد: کمااینکه در فضای مجازی مسایلی جرم نگاری شده باشد که شاید در فضای حقیقی مصداقش وجود نداشته باشد. مثلا نشر یا بازنشر اخبار و مطالب کذب هم جرم محسوب می شود. نباید فیلم ها، کلیپ ها و مطالبی که به دست مان می رسد بدون سند و بدون اینکه از صحت و سقم آنها مطلع باشیم، انتشار دهیم.

پژوهشگر فضای مجازی توصیه کرد: افرادی که در فضای جازی دارند فعالیت می کنند برای اینکه هم به حقوق خودشان آگاهی پیدا کنند و هم برای اینکه از قوانین کشور آگاهی یابند، حتما به سایت internet.ir بروند. در این سایت تمام قوانین مربوط به فضای مجازی گذاشته شده است و تقریبا خلاصه همه قوانین در فهرست مصادیق محتوای مجرمانه قانون جرایم رایانه ای قرار داده شده است.

وی با اشاره به قوانین جرایم رایانه ای در دیگر کشور ها عنوان کرد: کشور آمریکا سخت گیرانه ترین قوانین را دارد و 217 ماده قانونی در آمریکا پیدا کردیم که مستقیما در رابطه با فضای مجازی و جرایم فضای مجازی است.

کشورهای دیگر هم این قانون ها را دارند مثلا قانون زندگی سالم در فضای سایبر در کشور استرالیا و یا مجموعه مقررات اینترنت سیفر در کشورهای اروپایی و کشورهای عضو اتحادیه اروپا.

در ادامه پورطباطبایی با اشاره به قانون جرائم رایانه ای در کشورهای مختلف و ایران گفت: کشور ما در زمره کشورهایی است که قانون نوشته شده در آن ملاک است یعنی باید قانونی تصویب و سپس ابلاغ شود و بعد از آن ملاک عمل قرار بگیرد اما در کشورهایی مثل آمریکا یا انگلستان یا استرالیا که از قانون و.سی استفاده می کنند و در جریان روند اتفاقاتی که در حوزه حقیقی می افتد، قوانینی مورد استفاده واقع می شود و به تدریج تبدیل به قانون می شوند.

وی با اظهار به اینکه در کشور با ضعف قانونگذاری در مقابل پدیده های جدید مواجه هستیم، تصریح کرد: یعنی وقتی پدیده ای مثل فضای مجازی وارد کشور می شود باید این پدیده بعد از مدتی بیاید و در بین حقوقدانان مطرح و مشکلاتش دید شود تا به مجلس برود و تصویب شود و این زمان بر است.

پژوهشگر فضای مجازی با یادآوری اینکه فضای مجازی به جلو حرکت کرده اما قانون جرایم رایانه ای که در سال 88 به طور آزمایشی مصوب شده همچنان در همان نسخه آزمایشی به سر می برد، بیان داشت: این مسئله باعث می شود که ما، قانون گذار، قضات و نیروی اجرایی که باید بر اساس این قانون عمل کند از آنچه که در جامعه اتفاق می افتد عقب تر باشد اگرچه قضات استدلال می کنند و موارد جدید را بر اساس قانونی که وجود دارد و بر اساس شرع و دیگر مبانی قانونی استخراج می کنند و انجام می دهند اما این ضعف که قوانینی آزمایشی تصویب می شوند و بعد اصلاح شان طول می کشد همچنان باقی است.

وی اظهار داشت: می توانیم بگوییم دست نیروهای عمل کننده چه ضابطین قضایی چه قضات و چه پلیس فتا بسته است و انتظار داریم که در مراکز قانون گذاری یا مراکز پژوهشی برای اصلاح قانون جرایم یارانه ای اقدام عاجلی انجام دهند تا مشکلات در این زمینه کمتر شود.

برنامه "صبح و گفت و گو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو