صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

جانشین فرماندهی مرزبانی ناجا در رادیو گفت‌وگو: مرزبانان همانند یک سد مانع ورود امواج ناامنی به داخل کشور هستند

سردار ستاره در خصوص وضعیت امنیت مرزهای کشورها اظهار کرد: با توجه به اینکه اطراف کشور دریایی از ناامنی را شاهد هستیم اما با تلاش شبانه روزی همکارانم امنیت در مرزهای ایران کاملا برقرار است.

1399/07/27
|
11:35
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع هفته نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و با حضور سردار جلال ستاره جانشین فرماندهی مرزبانی ناجا به روی آنتن رفت.

سردار جلال ستاره در خصوص وضعیت امنیت مرزهای کشورها اظهار کرد: با توجه به اینکه اطراف کشور دریایی از ناامنی را شاهد هستیم اما با تلاش شبانه روزی همکارانم امنیت در مرزهای جمهوری اسلامی ایران کاملا برقرار است و عزیزان ما مانند یک سدی امواج ناامنی از خارج به داخل را مانع شدند و شاهد هستیم در داخل کشور به یک امنیت قابل قبولی رسیدیم.

وی با اشاره به ترانزیت مواد مخدر گفت: ما در شرق کشور با کشورهایی همسایه هستیم که بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر جهان هستند. با اینکه کشورهای دیگر در آنجا تسلط دارند و نیروی نظامی مستقر دارند اما هیچ موقع اراده سنگینی برای مقابله با مواد مخدر ندارند. بعضا هم مطرح می‌کنند حضور ما در این کشور برای مقابله با مواد مخدر نیست. در واقع جمهوری اسلامی تنها کشوری است که مقابل این ترانزیت و ورود مخدر نه تنها برای کشور ایران که برای دنیا دارد تلاش می‌کند.

جانشین فرماندهی مرزبانی ناجا با تاکید بر اینکه کشور‌های دنیا باید قدر این تلاش‌ها را بدانند، بیان کرد: چه کشورهای حاشیه خلیج فارس و چه کشورهای اروپایی و چه همسایه‌های غربی ما باید قدر این تلاشها را بدانند.
اقداماتی که در سالیان گذشته با همکاری دولت، ستاد کل نیروهای مسلح و با مساعدت شخص رهبری معظم انقلاب و فرمانده کل قوا صورت گرفته انسداد نسبی و خوبی در مرزهای شرقی به وجود آمده است.

*تغییر مسیر ترانزیت مواد مخدر

وی با بیان اینکه ترانزیت مواد مخدر در سال‌های اخیر از مرزهای شمال شرقی به سمت جنوب شرقی و سپس حوزه دریا تغییر مسیر داده است، گفت: امروزه بخش اعظم مواد مخدری که دارد به دنیا گسیل می‌شود از حوزه مرزهای دریایی است. لذا می‌بینیم بخش زیادی از مرزبانان ما در مرزبانی استان‌های هرمزگان و بوشهر که در سالیان گذشته سابقه نداشت، درگیر مقابله با مواد مخدر شدند.

سردار ستاره متذکر شد: مقابله با مواد مخدر در دریا هم هزینه بر تر است و هم تاکتیک‌ها و هم ابزارهایش کاملا متفاوت است. اینجا زنگ خطری است که برای کشورهای حاشیه خلیج فارس هم به صدا درآمده است. باید بیایند و همکاری کنند تا از این معضل که گریبانگیر آن‌ها هم خواهد شد ممانعت و جلوگیری کنیم.

وی ضمن تاکید بر عزم جدی مرزبانی برای مقابله با ورود مواد مخدر به سواحل و کشور ایران، اظهار کرد: تا آنجا که در توان مرزبانی باشد برای کل دنیا مقابله می‌کند اما اگر ما اولویت بندی بخواهیم کنیم، اولویت مقابله با ورود مواد مخدر به کشور است. حقیقتا توفیقات خیلی خوبی هم داشتیم و سال به سال درصد کشفیات مواد مخدر در حوزه نیروی انتظامی به طور کل و مرزبانی به طور خاص دارد افزایش پیدا میکند و این مقابله هدفمندتر، منسجم تر و با اقدامات اطلاعاتی پیچیده تر دارد صورت می‌گیرد.

*جمهوری اسلامی پرچم دار مبارزه با مواد مخدر

فرماندهی مرزبانی ناجا در خصوص بی توجهی دیگر کشورها برای مبارزه با مواد مخدر گفت: کشورهای اروپایی که در کشور همسایه ما در شرق هستند، خیلی راحت می‌توانند با مواد مخدر مبارزه کنند و اجازه کشت مواد مخدر را ندهند و کشت جایگزین را انجام دهند. اما واقعیت این است که اقدام موثری از سوی اینها صورت نگرفته و این می‌رساند که عزم جدی در آنجا ندارند و انتظار دارند این هزینه را کشورهای دیگر پرداخت کنند.

وی افزود: ما داریم این کار را به صورت جدی انجام می‌دهیم و اجازه ورود مواد مخدر به کشور را نمی‌دهیم. این موضوع بارها در مجامع بین المللی مطرح شده و آن‌ها هم قبول دارند جمهوری اسلامی پرچم دار مبارزه با مواد مخدر است. این موضوع را مسئولین مربوطه اعم از دستگاه‌های دیپلماسی و حوزه‌های مرزبانی در حوزه‌های ناجا، در حوزه مقابله با مواد مخدر این پرچم داری را دارند اما ما انتظار داریم صرفا به گفتمان بسنده نشود و باید اقدام عملی شود.

سردار ستاره با اشاره به مبارزه با مواد مخدر با وجود تحریم‌های همه جانبه و نبود امکانات کافی، متذکر شد: معقول نیست کشوری را از موارد متعدد تحریم کنند و بعد انتظار داشته باشند این کشور تحریم شده بیاید به جای آنها در حوزه مقابله با مواد مخدر اقدام آن چنانی کند. ولی با همه اینها جمهوری اسلامی حقیقتا اقدامات موثری را انجام داده به طوری که اگر جمهوری اسلامی نبود شاید آثار اعتیاد به مواد مخدر و پیامدهای آن برای کشورهای دیگر بسیار ناگوارتر از آن چیزی است که الان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

*افزایش 13 برابری قاچاق دام

وی با اشاره به قاچاق سوخت و دام گفت: معمولا هر کجایی که اختلاف قیمت باشد و برای سوداگران و قاچاقچیان صرف کند، سراغ همان می‌روند. اکنون با توجه به اختلاف قیمت بسیار زیادی که بین کشور ما و کشورهای همسایه در دو حوزه سوخت و دام وجود دارد، قاچاق این دو در دستور کار قاچاقچیان است. ما در کشوری هستیم که قیمت‌ها نسبت به بیرون در این حوزه‌ها بسیار پایین تر است و اختلاف تا سه برابر است.

جانشین فرماندهی مرزبانی ناجا افزود: تحرک نیروهای مرزبانی در سال 99 نسبت به سال قبل تا سه برابر افزایش پیدا کرده و نیروهای مرزبانی دائما در رصد قاچاقچیان هستند به طوریکه کشفیات دام در این ایام 13 برابر سال گذشته است. برادران ما هر روز در مرزهای سردشت، پیران شهر، بانه، مریوان، پاوه دائما درگیر هستند و از خروج هزاران راس دام جلوگیری کردیم.

وی اظهار کرد: در حوزه سوخت نیز هم در مرزهای جنوبی و هم در مرزهای غربی کشور و بعضا جنوب شرق کشور درگیر مقابله با قاچاق سوخت هستیم.

*هوشمندسازی مرزها ضروری است

سردار ستاره هوشمندسازی مرزها را امری لازم برشمرد و گفت: در حوزه مرزها علاوه بر ابزارهای نظامی باید کنترل با ابزارهای نوین انجام شود. در واقع روش سنتی کنترل مرز هم زمان بر و هم هزینه بر است و باید به سمت هوشمندسازی مرز پیش برویم. البته از یک دهه قبل این اقدام‌ها دارد در حوزه مرزبانی صورت می‌گیرد.

وی همچنین به شیوع کرونا اشاره کرد و در خصوص تدابیر اندیشیده شده در مرزبانی‌های ناجا عنوان کرد: مجموعه فرماندهی مرزبانی نیروی انتظامی هم جزیی از همین آب و خاک و مردم است. متاسفانه این ویروس همان تاثیری که در جامعه دارد روی کارکنان ما هم دارد. شاید یکی از ناراحت ترین دوران ما این بود که این ویروس باعث شد که امسال مراسم اربعین در مرزها برگزار نشود.

*رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مرزبانی‌ها توصیه‌ای نیست بلکه اجباری است

جانشین فرماندهی مرزبانی ناجا بیان کرد: باید اقدامات ما در پاسگاه‌های مرزبانی ویژه باشد چون نیروهای ما در این مدت دو سه ماه در کنار هم هستند. عزیزان ما که به مرخصی می‌روند در زمان بازگشت باید مدت کوتاهی قرنطینه شوند. در درون خود پاسگاه‌ها رعایت پروتکل‌های بهداشتی با دقت دارد انجام می‌شود. خوشبختانه ما نسبت به جامعه بسیار پایین تر در این حوزه کارکنانمان آلوده شدند. اقدامات خوبی را بهداری مرزبانی، و بهداری نیروی انتظامی انجام دادند و ابزارهای خوبی را در اختیار گذاشتند. رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آنجا دیگر توصیه‌ای نیست بلکه اجباری است و باید رعایت کنند.

وی از ممانعت قاچاق ماسک و مواد ضد عفونی کننده خبر داد و گفت: ما از قاچاق به خارج از کشور به شدت جلوگیری می‌کنیم. همچنین خروج مواد ضدعفونی کننده جدا از صادرات رسمی از مرزهای غیر مجاز ممنوع است و با این حوزه‌ها به شدت مقابله می‌شود و اقدامات خیلی خوبی هم شده است. شاید از خروج میلیون‌ها ماسک به خارج از کشور ممانعت شده و امیدواریم سریع تر این بیماری از این سرزمین و کل عالم رخت بربندد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو