صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیر ملی ستاد مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت از محیط زیست خبر داد: 12 تا 14 تیرماه؛ برگزاری اجلاس بین المللی گرد و غبار در تهران

دکتر ضیاء الدین شعاعی با اعلام برگزاری اجلاس بین المللی گرد و غبار در تهران گفت: بهترین خبری که بتوانیم بدهیم این است که 12 تا 14 تیرماه اجلاس بین المللی گرد و غبار را در تهران داریم و امیدواریم خروجی های خوبی را از این اجلاس داشته باشیم.

1396/03/22
|
12:30
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت وگو با موضوع مبارزه با ریزگردها و گرد و غبار ، با حضور دکتر ضیاء الدین شعاعی مدیر ملی ستاد مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت از محیط زیست و دکتر جواد بداق جمالی عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست وابسته به سازمان حفاظت از محیط زیست کشور به روی آنتن رفت.

دکتر ضیاء الدین شعاعی با ذکر اینکه در شناخت پدیده گرد و غبار و منشا و علل وقوعش تقریبا به شناخت کاملی رسیده ایم، تصریح کرد: در دو بعد داخلی و خارجی نقشه راهی را ترسیم کردیم و مشغول تلاش در جهت تحقق این اهداف هستیم.

مدیر ملی ستاد مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره به ابعاد داخلی عنوان کرد: استان های بحرانی را شناسایی کرده ایم و در پنج استان کشور منشا های تهدید کننده و جدی و در بقیه استان ها به طور محلی داریم و از قدیم هم جزو خصوصیات اقلیمی این مناطق بوده و در قالب طرح های بیابان زدایی با آن مقابله می شده است.

وی افزود: بر اساس دستورالعمل هایی که ما تهیه کرده ایم و برنامه هایی که با کمک دستگاه های استانی تهیه کرده ایم در استان های بحرانی مثل ایلام، خوزستان و سیستان و بلوچستان یکسری برنامه ها آماده شده و اعتبارات آن پیش بینی شده و امیدواریم سال 96 با توجه به بهبودی که در شرایط بودجه انتظار داریم داشته باشیم کارهای جدی شروع شود.

شعاعی با اشاره به بعد بین المللی اظهار داشت: در کشوری مانند ایران که هفتاد تا هشتاد درصد طوفان های گرد و غبارش منشا خارجی دارد و از کشورهای اطراف می آید هیچ راهکاری وجود ندارد جز اینکه تعامل با این کشورها را بتوانیم به گونه ای ساماندهی کنیم تا در میان مدت و دراز مدت اثراتش را ببینیم.

وی متذکر شد: ما از تعامل با کشورها خیلی نتوانسته ایم توفیقی دست یابیم. به همین دلیل از سال 94 توفیقات خوبی را در تعامل با زیرساخت های سازمان ملل داشته ایم که چهار قطعنامه صادر شد.

مدیر ملی ستاد مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت از محیط زیست با اعلام برگزاری اجلاس بین المللی گرد و غبار در تهران گفت: بهترین خبری که بتوانیم بدهیم این است که 12 تا 14 تیرماه اجلاس بین المللی گرد و غبار را در تهران داریم. امیدواریم خروجی های خوبی را از این اجلاس داشته باشیم تا زیرساخت های خوبی برای همکاری کشورها و منابع کافی برای تامین مالی و کمک به کشورهایی که تولیدکننده گرد و غبار هستند و همچنین نحوه روند پیگیری عملکرد دولت ها را در قالب قطعنامه ها و الزاماتی که برای دولت ها تعیین می شود از این کنفرانس نتیجه بگیریم.

در ادامه دکتر جواد بداق جمالی متذکر شد: مسایل زیست محیطی طوری نیست که وقتی در بلند مدت حادث می شود در کوتاه مدت بتوانیم آنها را رفع کنیم.

وی با تاکید بر اینکه از بهترین فنآوری های روز دنیا داریم استفاده می کنیم در عین حال گفت: اما باید دقت کنیم حتما باید کاشت گیاه و مدیریت منابع آب در منطقه مورد توجه قرا بگیرد.

عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست، نقش مردم را در بیابان زدایی مهم ارزیابی کرد و بیان داشت: طرح و برنامه بیابان زدایی مثل منابع آب یک تالاب، کاشت نهال و مالچ باشی توسط یک نهاد دولتی انجام می شود، اما نگهداری این شرایط وظیفه مردم است و لازم است فرهنگسازی شود و آموزش های مردمی در سطوح مختلف باید انجام شود.

برنامه "صبح و گفت و گو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو