صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیر دفتر بهره برداری شركت آب منطقه ای تهران: اجرای رهاسازی آب سد لتیان مطابق با تمام استانداردهای فنی حوزه سدها

مهندس علیرضا ارسطویی رهاسازی آب سد لتیان را مطابق با تمام استانداردهای فنی حوزه سدها برشمرد و گفت: هر ساله براساس پیش بینی هایی که از آورد رودخانه جاجرود داریم، نسبت به رهاسازی آب،زمانی که سد به حالت نرمال حجمی خودش می رسد، اقدام می کنیم.

1396/03/22
|
13:34
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت وگو با موضوع رهاسازی آب سد لتیان، باید ها نبایدهای چنین کاری چیست؟ با حضور مهندس علیرضا ارسطویی مدیر دفتر بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران به روی آنتن رفت.

مهندس علیرضا ارسطویی رهاسازی آب سد لتیان را مطابق با تمام استانداردهای فنی حوزه سدها برشمرد و گفت: هر ساله بر اساس پیش بینی هایی که از آورد رودخانه جاجرود داریم، نسبت به رهاسازی آب، زمانی که سد به حالت نرمال حجمی خودش می رسد، اقدام می کنیم.

وی با اشاره به اینکه در این خصوص از مدت ها قبل اطلاع رسانی و هشدارهای لازم را داده بودیم، یادآور شد: مدت ها قبل بر اساس هماهنگی هایی که صورت گرفت و اطلاع رسانی هایی که مسئولین شرکت آب و منطقه ای تهران داشتند اطلاع رسانی شد و هشدارهای لازم از طریق روابط عمومی آب تهران در این زمینه صادر شد.

مدیر دفتر بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران افزود: هرساله پس از عبور از فصل سیلاب های بهاری که عموما تا آخر اردیبهشت ماه در رودخانه جاجرود ادامه دارد، در خرداد ماه نسبت به مانور دریچه های تخلیه تحتانی سد لتیان اقدام می شود و عملیاتی هم که روز گذشته انجام شد بر این اساس و به منظور حفظ ایمنی و پایداری سد لتیان بوده است.

وی با اشاره به اینکه سد لتیان بتنی است، بیان داشت: در سد لتیان و سدهایی مثل سد امیرکبیر که سدهایی بتنی هستند دریچه های تحتانی تعبیه می شود و دو کاربرد دارد یکی برای تخلیه گل و لای است و کاربرد اساسی دیگری هم دارد.

ارسطویی، با بیان اینکه معمولا سدها سه مسیر خروج آب دارند که در طراحی سدها در نظر گرفته می شود، توضیح داد: مسیر خروج اول، سر ریزها هستند که در شرایطی که سیلاب های عمده ای اتفاق می افتد و سد کاملا پر است اگر این سیلاب زیاد باشد از طریق سر ریز تخلیه می شود .

وی ادامه داد: سد لتیان دارای نیروگاه آبی است و در ساعات پیک شبکه سراسری تولید برق دارد و به طور روزانه مسیر معمول انتقال آب از طریق لوله های آب بر نیروگاه است و مسیر سوم که در شرایط اضطرار یا زمانی که نیروگاه وارد مدار نیست و به منظور لای روبی هایی که سالانه اتفاق می افتد از طریق دریچه های تخلیه تحتانی است.

مدیر دفتر بهره برداری شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به نظارت این شرکت بر مسیر آب رودخانه ها و دریاچه ها خاطر نشان شد: شرکت آب منطقه تهران از تمام توان خودش به طور مداوم دارد وضعیت اطراف و حریم دریاچه ها و رودخانه ها را پایش می کند و قطعا به طور جد با متجاوزین با حریم رودخانه ها و دریاچه ها برخورد می شود.

برنامه "صبح و گفت وگو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو