صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

ریاست فدراسیون واردات ایران: بالا بودن حقوق و عوارض دولتی از مهمترین عوامل جذاب قاچاق کالا است

ریاست فدراسیون واردات ایران گفت: تفاوت کالای قاچاق با کالایی که از مبادی رسمی وارد می شود نزدیک به 35 درصد است و هرچقدر این مقدار بیشتر شود جذابیت قاچاق بیشتر می شود.

1396/03/23
|
12:56
|

برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت وگو با موضوع عدم تمایل واردکنندگان به پرداخت مالیات و قاچاق کالا معضلی بزرگ برای اقتصاد ملی با حضور دکتر فرهاد احتشام زاد ریاست فدراسیون واردات ایران و مهندس محمدرضا نجفی منش رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران به روی آنتن رفت.

دکتر فرهاد احتشام زاد با اشاره به افراد قاچاقچی گفت: ما به افرادی که به هر نحو حقوق و عوارض دولتی را پرداخت نمی کنند و فعالیت می کنند، فعال کنندگان غیر رسمی می گوییم و در حوزه واردات این افراد را با عنوان قاچاقچی می شناسیم.

وی در پاسخ به اینکه چه جذابیتی ایجاد می شود که این افراد اقدام به قاچاق می کنند، عنوان کرد: بالا بودن حقوق و عوارض دولتی یکی از مهمترین عواملی است که جذابیت قاچاق را زیاد می کند. به طور متوسط نرخ تعرفه های ما 21.3 درصد است که چهار درصد هم مالیات علی الحساب به آن اضافه می شود یعنی 25.3 درصد و نه درصد هم علی الحساب ارزش افزوده است یعنی نزدیک به 35 درصد تفاوت کالای قاچاق با کالایی که از مبادی رسمی وارد می شود و هرچقدر این مقدار بیشتر شود جذابیت قاچاق به دلیل تفاوت قیمتی که به وجود می آید بیشتر می شود.

ریاست فدراسیون واردات ایران با یادآوری اینکه ایران در سال گذشته، بالاترین رتبه را در تعرفه ها داشته است، اظهار داشت: دلیل بالا بودن تعرفه ها اول در راستای حفاظت برای تولید داخلی است و دوم درآمد دولت از محل واردات است هرچقدر میزان تعرفه افزایش پیدا می کند درآمد دولت از آن محل افزایش پیدا می کند. در بودجه سال 96 می بینیم که 11.03 درصد درآمد دولت از محل حقوق و عوارض دولتی وارده به کالاهای وارداتی است.

مهندس محمدرضا نجفی منش با اشاره به تعرفه ها بیان کرد: تعرفه ها بیشتر به این خاطر است که نرخ واقعی مبادله ارزی ما درست نیست و اگر نرخ مبادله ای ما درست باشد ما اصلا نیازی به تعرفه بالا نداریم و خود آن می تواند کمک کننده باشد. زمانی که هر کالایی از گندم، شیر و امثال آن بخواهید از خارج وارد کنید، می بینید که ارزان تر از داخل در می آید حال این سوال پیش می آید که نرخ مبادله ای ما ایراد دارد. ما سال هاست گندم تولید می کنیم و دلیل گران بودن هزینه تولید آن نسبت به جاهای دیگر این است که نرخ مبادله ای درست نیست.

رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران با بیان اینکه در جامعه همه سعی می کنند خودشان را مخفی کنند، تصریح کرد: یعنی اگر در جامعه مشخص شود کسی مبلغی پول دارد همه به دید منفی به وی نگاه می کنند در حالیکه ما باید کمک کنیم تا فضای درآمد سالم و ثروتی که به وجود می آید فضای مشکوک نباشد و برعکس همه به آن احترام بگذارند و هر کسی که در آمد دارد هم کار ایجاد می کند و هم مالیاتش را پرداخت می کند.

قابل ذکر است، برنامه "صبح و گفتگو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو