صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

شعار؛ زنان سرزمین ما را دلزده کرده است

عضو کمیسیون مشورتی دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی معتقد است دولت‌ها باید از شعارهایی که جامعه را دلزده کرده است، دست بکشند و برنامه‌ای واقعی روی میز بگذارند.

1400/03/22
|
14:35
|

دکتر ایراندخت فیاض که در مصاحبه با برنامه "صبح وگفتگو" رادیو گفت‌وگو سخن می‌گفت، با اشاره به روایتی که می‌فرماید "زن ریحانه است" اظهار کرد: زن گلی است که بسیار ظریف بوده و نیاز به حمایت دارد.

وی ریحانه بودن را نیازمند صیانت، محبت، مراقبت، احترام و حمایت بیشتر دانست و گفت: وقتی زن و دختر نیازمند چنین فضا و مراقبتی است، حاکمین اسلامی باید در برنامه ریزی‌های خود این مهم را در نظر داشته باشند.

فیاض ادامه داد: ذائقه زن مسلمان ایرانی طعم شیرین این نوع حمایت را نچشیده است ولی در بسیاری کشورهای غیر مسلمان امتیازات ویژه‌ای قائل شده‌اند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت وگو، به دو‌ شان درون منزل و ماموریت بیرون از منزل برای زنان اشاره کرد و افزود: ما بر اساس تفکرات اسلامی‌ شان شغلی و اجتماعی زنان را حذف نکرده‌ایم ولی وقتی برای این قشر دو وظیفه سنگین تعریف می‌شود، پس باید حمایتی سنگین از او صورت گیرد.

فیاض زن را به سان گندمی دانست که در میان دو سنگ آسیاب منزل و محل کار قرار می‌گیرد و گفت: مردان در منزل حمایت آنچنانی از زنان نمی‌کنند چراکه نوع تربیت ما این‌گونه نبوده است و مردان ما نقش‌های مختلف را فرا نگرفته‌اند.

وی از فقدان دانش کافی مردان برای ایفای نقش‌های پدری، همسری، خویشاوندی، همسایه بودن، نقش شغلی و... انتقاد کرد و گفت: مردان ‌مهارت کافی برای ایفای نقش‌های مختلف ندارند و لذا فقط نقش شغلی در ذهن آن‌ها پر رنگ جلوه می‌کند.

عضو کمیسیون مشورتی دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی، حضور مردان در منزل را توام با توقع و انتظار دانست و افزود: زنی که همزمان چند نقش را ایفا می‌کند چطور می‌تواند مادری، همسری و نقش شغلی و سازمانی و محیط پیرامونی را بر عهده گیرد؟

وی معتقد است دولت‌ها باید از شعارهایی که جامعه را دلزده کرده است، دست بکشند و برنامه‌ای واقعی روی میز بگذارند.

به گفته فیاض دختران و زنان ما آموزش و مهارت لازم برای زندگی را کسب نکرده‌اند؛ در حالیکه به شدت به خدمات مشاوره‌ای و روان شناسی نیاز دارند.

وی ادامه داد: آیا دولت برای دختران جوان بیمه خدمات مشاوره‌ای و روانشناختی در نظر گرفته است؟ این زنان بعد از بارداری از بعد جسمی مستهلک می‌شوند؛ چرا دولت خدمات روانپزشکی برای دختران و مادران جوان در نظر نمی‌گیرد؟

فیاض خاطرنشان کرد: ما عملا با شعارزدگی از سوی دولت‌ها رو به رو هستیم و هیچ برنامه‌ای نداریم.

وی گفت: ما با این معضل رو به رو هستیم که اگر مطالبه مومنانه زنان مطرح شود، بلافاصله برچسب فمینیسم بر آن زده و در نطفه خفه می‌شود.

فیاض در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت وگو، از ستم کاری در نزد زنان سخن گفت و افزود: تا زمانی که ذائقه زن مسلمان درست کاری را نچشد، تاکیدات اسلام درباره زن را باور نمی‌کند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو