صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

یك فعال حوزه لبنی در رادیو گفت‎‌وگو: یک خبر خوب؛ کره گران شد

به عقیده عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لبنی ایران، وقتی قیمت محصولات زیر نرخ تورم تغییر کند، خبری خوب خواهد بود.

1400/06/29
|
11:01
|

محمد فربد در ارتباط تلفنی با برنامه «صبح وگفتگو» با اشاره به قیمت بسیار بالای محصول کره در میان مواد لبنی گفت: قیمت کره وقتی کمتر از نرخ تورم تغییر کند، یک خبر خوب است.

به گفته این فعال حوزه لبنیات سازی، قیمت گذاری کره تحت تاثیر قیمت چربی است و 85 درصد بهای تمام شده یک قالب کره، متعلق به چربیِ داخل بسته بندی می باشد و 15درصد نیز به دستمزد و کارتن تعلق می گیرد.

وی ادامه داد: کره جز معدود محصولاتی است که نقش مواد اولیه بر قیمت آن غالب است.

فربد نقش دولت ها را در افزایش قیمت کره مذکر شد و گفت: دولت ها قصد حمایت از دامدار را دارند و این نیتی خوب است ولی در این راستا چربی به 800 ریال نرخ مصوب تغییر قیمت پیدا کرد.

33درصد قیمت چربی در امسال تغییر یافته و همزمان قیمت شیر خام نیز از 4500 به 6400 تومان در در دامداری ها افزایش پیدا کرده است.

فربد گفت: کارتن رشد قیمت صد در صدی داشته و ابزار بسته بندی دیگر نیز دچار تغییر قیمتی شده و مجموع آن بر قیمت 10 هزار تومانیِ قبلِ کره افزوده است.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لبنی ایران افزود: در حال حاضر برندی وجود دارد که با قیمت 10 هزار تومان نیز فروخته می شود. چون این برندهای قدرتمند به کسب سهمیه از بازار فروش تمایل دارند.

وقتی قیمت کره بالا می رود، مردم با کاهش قدرت خرید رو به رو شده و سبد خود را کاهش می دهند؛ لذا این برندها با کسب سهمیه رقبا کالای خود را عرضه می کنند؛ هرچند ممکن است این اقدام در کوتاه مدت اتفاق افتد.

فربد کره را جز کالاهای گروه دو معرفی کرد که قیمت گذاری، به صورت تثبیت شده برای آنها عمل نمی شود.

کره جز معدود کالاهایی است که تغییر قیمتی کندی دارد چون تا زمانی که قیمت مواد اولیه تغییر نکند، تحملِ دستمزد و افزایش قیمت های دیگر از سوی تولید کننده و صنعت تحمل می شود.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: کره و سایر لبنیات با 4 یا 5 ماه دیرکرد دچار تحول قیمتی شده اند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو