صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

شکایات مربوط به کدرهگیری را به 7334 گزارش دهید

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران از مردم خواست در صورت دریافت نکردن کد رهگیری معامله ملکی از سوی مشاوران املاک شکایت خود را به 7334 اعلام کنند.

1400/06/29
|
14:00
|

مصطفی قلی خسروی در مصاحبه با «صبح وگفتگو» در رابطه با رایگان بودن صدور کد رهگیری و لزوم برقراری امنیت اقتصادی و اجتماعی گفت: هر قرار دادی که در زمینه منزل نوشته شود، اعم از هبه کردن یا رهن یا اجاره باید کد رهگیری داشته باشد.

وی افزود: کسی حق ندارد یک ریال برای این کد دریافت کند و خود مشاوران املاک نیز برای خودگردان شدن این سامانه تنها 8 هزار تومان هزینه می کنند و اگر از مردم پول دریافت شود، خلاف است.

قلی خسروی کد رهگیری را ابزار کار مشاور املاک دانست و تاکید کرد نباید هزینه آن از مردم دریافت شود. در غیر این صورت شماره 7334 برای شکایات در خدمت مردم است.

قلی خسروی همچنین در پاسخ به سوال مردم که مالیات و شلوغی سیستم را از زبان بنگاه معاملات ملکی به عنوان بهانه ای برای نگرفتن کد رهگیری عنوان کرده بودند، گفت: مشاورین املاک حقی ندارند که کد رهگیری را دریافت نکنند. ما با آن برخورد کرده و به اعمال ماده 28 می پردازیم اما عده ای که تخلف کرده اند، سایتشان بسته شده است.

*مشاوران متخلف

در ادامه داود چراغی، استادیار موسسه پژوهش های بازرگانی وزارت صمت با بیان اینکه ما در ایران به یک فرد مجوز فعالیت در حوزه مسکن می دهیم و افراد بسیاری بدون داشتن تخصص استخدام می شوند، افزود: در بسیاری موارد افراد در حوزه املاک دلالی می کنند و ملکی را خریداری کرده و با گران ترین قیمت به مردم می فروشند.

چراغی افزود: در سایر کشورها چنین اجازه ای وجود ندارد و افراد برای خرید منزل حتما باید این را به دولت اعلام کنند.

وی گفت: برای الگوگیری از سایر کشور ها باید دلالی درست صورت گیرد اما خرید و فروش از سوی مشاوران املاک اتفاق نمی افتد چون باعث اجحاف در حق مردم می شود.

چراغی با تاکید بر اینکه مشاور املاک نیز باید در راستای قانون تجارت کار و فعالیت کند، گفت: در این صورت اتحادیه مرجع آموزش دادن و اعطای مجوز به افراد خواهد بود و بر کار آن ها نظارت خواهد کرد.

وی افزود: قانون حمایت از مصرف کنده به خوبی اجرا نمی شود و همین امر موجب حل نشدن 90 درصد موضوعات مربوط به اقتصاد است و تشکل حقوق مصرف کننده حالتی نمایش برای ما دارد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو