صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو هیئت رئیسه و كمیسیون عمران مجلس: عملکرد بانک‌ها در پرداخت وام ودیعه مسکن تحت نظارت قرار می‌گیرد

یوسفی گفت: بنا به تصمیمی قرار شده که تعداد افراد در صف مانده برای وام را در نظر نگیریم، بلکه عملکرد بانک را در نظر می گیریم و از این جهت بانک‌ها برای پرداخت وام مکلف می‌شوند.

1400/07/20
|
11:05
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، مهندس مجتبی یوسفی، عضو هیئت رئیسه و کمیسیون عمران مجلس با برنامه «صبح و گفتگو» در مورد وام ودیعه مسکن مصاحبه تلفنی کرد.

یوسفی در مورد وام ودیعه مسکن گفت: در حوزه اجاره با توجه به افزایش قیمت ها در چند سال اخیر، تصمیم هایی برای کنترل بازار گرفته شد اما به دلیل عدم نظارت در این حوزه و مدیریت تنظیم قراردادها، بسیاری از طرح ها اجرایی نشد؛ پرداخت ودیعه مسکن برای جبران بخشی از مشکلات بود و به هیچ عنوان با این مقدار در سال گذشته نمی شد جایی را اجاره کرد.

وی افزود: امسال رقم ودیعه مسکن به 70 میلیون در تهران و 25 میلیون در کلان شهرها رسیده است؛ همچنین بودجه حوزه مسکن در تبصره 18برای اولین بار 360 هزار میلیارد تومان اختصاص داده شد که در مقایسه با سال های گذشته، عملکرد بانک ها در سال 98، 70 هزار میلیارد تومان بوده و این افزایش بودجه حاکی از عزم جدی برای کمک به حوزه مسکن بود.

عضو هیئت رئیسه عمران مجلس با بیان اینکه در سال 99 از بین 920 هزار نفر ثبت نامی متقاضیان ودیعه مسکن، 361 هزار نفر از آنها به بانک معرفی شد خاطرنشان کرد: این فاصله باید توسط مسئولان در وزارت راه و شهرسازی پاسخ داده شود؛ همچنین 225 هزار فرقه وام یعنی حدود 4هزار و 700 میلیارد تومان اعطا شده در حالی که مصوبه ای که از مجلس گرفته شده بود 20 هزار میلیارد تومان بوده است. امسال حدود 1 میلیون و 325 هزار نفر ثبت نام کردند که تا کنون 419 هزار نفر از آنها به بانک معرفی شده اند و متاسفانه با توجه به گذراندن 6 ماه اول سال تنها به 50 هزار نفر این وام اعطا شده و لذا دولت باید برنامه های خود در حوزه مسکن را پیاده سازی کند.

یوسفی در رادیو گفت و گو با بیان اینکه طرح ودیعه مسکن دو بخش داشت خاطرنشان کرد: یک بخش 5 ساله 12 درصد بود و دیگری طرح 1 ساله و تنها پرداخت سود توسط متقاضی بود که اصلا به اطلاع مردم رسانده نشد در حالی که طرح بسیار کمک کننده ای بود.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: در حال حاضر 260 هزار نفر در نوبت این وام هستند اما بانک ها وام را پرداخت نمی کنند و این افراد را بلاتکلیف گذاشته اند؛ و در این راستا از دیروز تصمیم گرفته شد که تعداد افراد در صف مانده برای وام را در نظر نگیریم بلکه عملکرد بانک را در نظر می گیریم و از این جهت بانک ها برای پرداخت وام مکلف شده و جلوی بی قانونی گرفته می شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو