صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

دبیر كانون سراسری انبوه سازان مسكن ایران: ورود شرکت‌های خارجی حوزه مسکن امری مسبوق به سابقه است

پورحاجت بیان کرد: پیش از این شرکت‌های خارجی در ایران فعالیت کرده‌اند و عقبه این موضوع در تولید مسکن مهر با حضور شرکت‌های ترکیه ای در پردیس تهران صورت گرفته است و بنابراین اتفاق جدید و حساسیت برانگیزی نیست.

1400/07/25
|
10:24
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو در خصوص ورود شرکت های چینی برای ساخت و ساز مسکن با دکتر آلبرت بغزیان، کارشناس ارشد اقتصادی و عضو هیئت علمی دانشگاه و مهندس فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

فرشید پورحاجت با اظهار بی اطلاعی از صحت خبر ورود شرکت های چینی برای ساخت و ساز مسکن در کشور گفت: آنچه می ‌دانیم صرفاً شنیده هایی است که در رسانه ها به نقل از یکی از نمایندگان مجلس شنیده ایم. در این راستا با نمایندگان صحبت کرده ایم و در حد صحبت های رسانه ای مسائلی را مطرح کردند.

وی در عین حال یادآور شد: پیش از این شرکت های خارجی در ایران فعالیت کرده ‌اند و عقبه این موضوع در تولید مسکن مهر با حضور شرکت های ترکیه ای در پردیس تهران صورت گرفته است و بنابراین اتفاق جدید، خاص و حساسیت برانگیزی نیست.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن کشور با اشاره به ورود شرکت های ترکیه ای به کشور برای ساخت و ساز در سال های گذشته اظهار کرد: این شرکت ها با قصد انتقال فناوری وارد کشور شدند. وقتی فعالیت ها را رصد کردیم، متوجه شدیم آنچه سیستم صنعتی سازی شرکت ترکیه ای وارد کشور کرده، مورد استفاده شرکت های ساخت و ساز در سطح صنعتی سازی قرار گرفته است.

وی در عین حال نیت و قصد ورود شرکت های چینی را مبهم دانست و عنوان کرد: هنوز نمی دانیم شرکت های چینی با چه هدفی وارد کشور می شوند. بدون تردید ورود شرکت های خارجی به ایران یک اتفاق مناسب است اما این کار باید با اهداف بلندمدت جهت حفظ منافع بلندمدت صورت بگیرد.

*انتقال فناوری و تأمین منابع از مزایای همکاری ایران و چین است

در ادامه آلبرت بغزیان در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با اشاره به قرارداد 25 ساله ایران و چین گفت: در این خصوص ابتدا انکار صورت گرفت اما بعد تائید شد و در این راستا گمانه زنی های زیادی انجام شده است. امیدوار هستیم با شفاف سازی که صورت می گیرد این موضوع مشخص شود.

وی درباره شرایط مناسب اقتصادی همکاری ایران و چین تصریح کرد: چنین همکاری هایی به خصوص در حوزه مسکن می تواند مزایای زیادی داشته باشد که یکی از این مزایا، انتقال فناوری و تأمین منابع است.

کارشناس ارشد اقتصادی یادآور شد: مشکل اصلی در حوزه مسکن مهر این بود که به دلیل افزایش هزینه تولید و قیمت ها، تأمین مالی مناسبی صورت نگرفت و همچنین به خاطر کند بودن تکمیل پروژه ها، ساخت و تحویل مسکن مهر در دولت یازدهم و دوازدهم به یک معضل دچار شد. این مسئله موجب سوء استفاده برخی از افراد قرار گرفت و تنها متقاضیان مسکن مهر که از مردم عادی بودند، متضرر شدند.

عضو هیئت علمی دانشگاه با تصریح بر این موضوع که شرکت های چینی و ترکیه ای در حوزه ساختمان سازی مهارت و فناوری پیشرفته ای دارند، اظهار کرد: شرکت های متعلق به چین و ترکیه اثبات کرده ‌اند در کشورهای خود بسیار جلوتر هستند و ورود آن‌ ها به ایران می تواند اثرات مثبت اقتصادی بگذارد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو