صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

دارایی نژاد خبر داد: کاهش برداشت سیب زمینی نسبت به پارسال به دلیل سرمای پاییز

رئیس اتحادیه بارفروشان در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: امسال پاییز بار کشاورزان را سرما زد و با توجه به قیمت کم پارسال و کاهش کشت کشاورزان، امسال از هر هکتار زمین 25 تن برداشت سیب زمینی داریم.

1400/08/19
|
11:47
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، مصطفی دارایی نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان با برنامه «صبح و گفتگو» در مورد صادرات سیب زمینی مصاحبه تلفنی کرد.

رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: کشت سال قبل ما بسیار عالی بود و تا 4 ماه پیش سیب زمینی به قیمت 2 الی 3 هزار تومان درمیدان فروخته می شد و کشاورزان متضرر شدند و به همین دلیل کشت خود را کاهش دادند.

وی افزود: امسال پاییز بار کشاورزان را سرما زد و با توجه به قیمت کم پارسال، کشاورزان کشت خود را کاهش دادند؛ سال گذشته از هر هکتار0 6 تن سیب زمینی برداشت می کردیم اما امسال به دلیل سرما تقریبا هکتاری 25 تن برداشت می کنیم و از الان سیب زمینی را انبار می کنند و بعدا اعلام شد از 24 آبان تعرفه برای عراق باید برداشته شود و در حال حاضر برای ارمنستان، ازبکستان و عراق فرستاده می شود چرا که مملکت به ارزآوری نیاز دارد اما ای کاش زمانی که ارزان بود صادر می شد.

دارایی نژاد با اشاره به قیمت امروز هر کیلو سیب زمینی در بازار به میزان 6 هزار تومان یادآور شد: اگر تعاونی های روستایی ورود پیدا کنند و عمل دلالان را انجام دهند کارها کاملا به سامان می شود.

در ادامه، عنایت الله بیابانی، قائم مقام خانه کشاورز گفت: تولیدکننده براساس عادت و موجودی خود تولید می کند.

وی ادامه داد: دلالانی که بین تولیدکننده و مصرف کننده قرار دارند موجب شده قیمت ها واقعی نباشد و امکان حل آن تنها با عزمی واقعی امکان پذیر است.

بیابانی در رادیو گفت و گو خاطرنشان کرد: ساختار کشت ما تنظیم شده نیست و کشاورز براساس نیاز برای داخل می تواند تولید کند؛ واسطه ها و دلالان با برنامه ریزی در این قضیه بیشترین آسیب را به کشاورزان می رسانند و از جمله نابسامانی هایی است که همواره وجود داشته است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو