صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

یك كارشناس ارشد در در حوزه بورس: گره سهام عدالت روز به روز کورتر می‌شود

حاجی وند در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: هیچ استراتژیکی در حوزه سهام عدالت نداریم و روز به روز پیچیده تر می شود و در حال حاضر نه تنها مردم مالک سهم خود نیستند بلکه بر گره های آن افزوده شده است.

1400/08/25
|
12:33
|

دکتر مهدی حاجی وند، کارشناس ارشد، مولف و خبرنگار در حوزه بورس و بازار سرمایه و سهام عدالت با برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو در مورد بلاتکلیفی سهام عدالت به صورت تلفنی مصاحبه کرد.

وی گفت: هیچ استراتژیکی در حوزه سهام عدالت نداریم و روز به روز پیچیده تر می شود؛ طرحی را سال 85 کلید زدیم تا مردم مدیر و مالک سهم خود باشند؛ 15 سال است که از این طرح گذشته و آزادسازی با تاخیر انجام شده و در حال حاضر نه تنها مردم مالک سهم خود نیستند بلکه نمی توانند آن را بفروشند، سودش را نمی گیرند، پرتفوی آن شفاف نیست و متوفیان آن گره سهام عدالت را سفت تر کرده است.

حاجی وند در رادیو گفت و گو خاطرنشان کرد: یک بی ثباتی در مدیریت سازمان سپرده گزاری مرکزی دیده می شود و وقتی در رکن این سازمان در 20 سال گذشته 8 مدیرعامل تغییر می کند نشان می دهد اصلا استراتژی و نقشه راهی وجود ندارد؛ همچنین در سازمان بورس طی یک سال و نیم گذشته 4 رئیس عوض کرده و این نشان بی ثباتی و بی برنامگی است که انعکاس آن در سهام عدالت به خوبی خود را بروز داده است.

این کارشناس ارشد حوزه بورس با بیان اینکه طرح سهام عدالت خوب اما اجرای آن بود بود اظهار کرد: باید نظر کارشناسان گرفته و یک نظر جدی اتخاذ شود و اگر این تصمیم الان گرفته نشود 5 سال آینده گره های این طرح بیشتر خواهد شد.

همچنین داریوش پاک بین، مدیرعامل اتحادیه کشوری تعاونی های سهام عدالت با بیان اینکه مشکل سهام عدالت با اجرای قانون حل می شود گفت: با تغییر دولت ها و تغییر نگاه آنها به این سهام، آزادسازی آن عقب افتاد.

وی ادامه داد: هر گونه تصمیم گیری در این خصوص بر عهده دولت و شورای عالی بورس است؛ مشکل این است که ما به قانون تمکین نمی کنیم در حالی که با تمکین بسیاری از مشکلات حل شدنی است.

مدیرعامل اتحادیه کشوری تعاونی های سهام عدالت بیان کرد: مسائل مربوط به این سهام بسیار پیچیده است و ساختار آن عین قانون انجام نشده است؛ اینکه داستان این سهام به سمت خاصی می رود نشان می دهد که گروهی عامدانه به دنبال عدم اجرای قانون در این حوزه هستند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو