صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

هوشمندسازی؛ راهکاری مطمئن برای رفع آلودگی و ترافیک تهران

مشاور سابق کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، هوشمندسازی را راهکاری مناسب برای کنترل ترافیک و آلودگی هوای شهر تهران عنوان کرد.

1400/09/08
|
09:22
|

محمد مهدی کبیر در برنامه "صبح وگفتگو" رادیو گفت‌وگو با اشاره به اینکه معضل ترافیک دائمی است، افزود: راه حل‌ها باید به صورت پیوسته ادامه یابد و دچار وقفه نشود. مقام معظم رهبری نیز در سخنرانی خود به مسئله هوشمند سازی اشاره کردند که بسیار مطلب مهمی است.
وی افزود: یکی از راه حل‌های خوب و مورد نیاز ما هوشمند سازی است تا به وضع مطلوب برسیم.

کبیر ادامه داد: هوشمند سازی سریع و ارزان ترین راه رسیدن به هدف است؛ به عبارتی این روند، بهینه سازی کارکردهای سیستم است که از دهه 70 در تهران شروع شده است.

وی با اعلام اینکه شاید کارکردهای آن از سوی مردم حس نشود، افزود: به جرات می‌توان گفت اگر یک روز سیستم کنترل ترافیک هوشمند از کار بیفتد، فاجعه‌ای در رفت و آمد پدید می‌آید.

کبیر ادامه داد: در برابر ترافیک دولت و شهرداری و نیز شهروندان مسئول هستند خاصه اینکه مردم می‌توانند از پیاده روی و دوچرخه استفاده کنند.

این کارشناس حوزه ترافیک در پاسخ به مجری برنامه که شرایط شهری را برای دوچرخه سواری نامساعد دانست، گفت: کاملا با شما موافق هستم. ولی منظور این نیست که همه مردم با دوچرخه بر سر کار خود حاضر شوند؛ قطعا از دماوند نمی‌توان با دوچرخه به هشتگرد سفر کرد ولی باید بررسی کرد که هر یک از وسایل حمل و نقل عمومی چند درصد سهم در رفت و آمد مردم دارند.

کبیر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو افزود: یکی از معضلات ترافیک، آلودگی است که بر اثر اتوبوس هاست ولی چرا تا کنون در بازسازی موفق نبودیم؟

وی گفت: از سخن مقام معظم رهبری درباره هوشمند سازی باید استفاده کنیم چون دانش فنی در ایران وجود دارد.

کبیر خاطرنشان کرد: در این بین با برنامه نویسی و نرم افزار رو به رو هستیم و خوشبختانه ایران یکی از پایگاه‌های مغز افزار است.

وی اضافه کرد: شهروندان باید به قوانین مقید باشند. البته تقصیر ترافیک با مردم نیست و مسئولان اعم از شهرداری و رئیس سازمان ترافیک باید سهل و آسان ترین وسیله حمل و نقل را برای تردد شهروندان فراهم کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو