صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

اصلاح کمیسیون ماده100 در دستور کار مجلس

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس در رادیو گفت‌وگو از تصمیم نمایندگان برای اصلاح کمیسیون ماده 100 خبر داد تا جلوی تخلفات ساخت و ساز را در سطح شهر بگیرند.

1400/09/08
|
12:16
|

اسماعیل حسین زهی که با برنامه "صبح وگفتگو" رادیو گفت‌وگو همراه بود، در خصوص گسترش سرمایه گذاری در شمال شهر گفت: با افزایش قیمت معاملات ملک در بالای شهر، عوارض نیز بیشتر از این مناطق گرفته می‌شود. از دیگر سو بانک‌ها موازی با مدیریت شهری پیش می‌روند و بنگاه داری در شمال شهر به یک عرف تبدیل شده است.

وی افزود: بانک‌ها و مدیریت شهری خواستار افزایش قیمت در بالای شهر شده و مردمی که سرمایه خوبی داشتند، به سمت شمال شهر سوق داده شدند.

حسین زهی ادامه داد: در وزارت راه و شهرسازی باید این موارد بررسی و پیگیری شود.

این نماینده مجلس گفت: ما نیز درپی اصلاح کمیسیون ماده 100هستیم چون به عنوان یک تخلف محسوب می‌شود؛ درست مانند آنچه در رابطه با ایران مال اتفاق افتاد.

*لوکس سازی در شمال شهر با پول مردم

همچنین مجتبی بیگدلی، رئیس مجمع ملی صنعت ساختمان، 800 ازدواج در سال را یادآور شد که نیمی از آن به طلاق منتج می‌گردد و لذا به دو مسکن مجزا تبدیل می‌شود.

وی افزود: از دیگر سو 200 هزار بافت فرسوده در کشور وجود داشته که بخش اعظم و بمب وحشتناک آن در تهران با وجود گسل زلزله قرار دارد.

بیگدلی با بیان اینکه تهران به دوره 100 ساله زمین لرزه نزدیک شده است، گفت: از لحاظ کیفی و ارزان سازی مسکن هنوز بسترهای تشویقی برای سرمایه گذاران فراهم نشده تا در کلان شهرهای ایران اقدام به هدایت متوازن سرمایه نمایند.

وی در رادیو گفت‌وگو ادامه داد: شهرداری و سیستم بانکی درپی هدایت سرمایه به سمت زمین‌های گران بالای شهر هستند.

بیگدلی خاطرنشان کرد: بانک‌ها و برخی بنیادها بیشترین پول پاشی را در سطح شهرها دارند در حالی که بانک حق ندارد پول مردم را در شمال شهر هزینه کرده و 100 برابر بازدهی داشته باشد.

وی با انتقاد از لوکس سازی‌هایی نظیر ایران مال که پول آن به جای ایجاد ارزش افزوده برای اشتغال، صرف برج سازی شده، گفت: کمیسیون‌های مجلس هم که باید درد کارآفرین را بشنوند، درهای خود را بسته‌اند و ما نیز راهی به آنجا نداریم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو