صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو شورای عالی كار: افتتاح رشته های مختلف بدون نیازسنجی؛ ریشه معضل بیکاری است

عضو شورای عالی کار گفت: ریشه معضل بیکاری از جایی شروع شد که پای دانشگاه های شبانه، غیر انتفاعی، پیام نور و علمی و کاربردی را تبدیل به مراکزی برای درآمدزایی کردیم.

1396/05/14
|
12:04
|

برنامه "صبح و گفت‌وگو" رادیو گفت و گو با موضوع اشتغال و نرخ بیکاری و با حضور دکتر آهنی ها عضو شورای عالی کار و خسرو سلجوقی کارآفرین به روی آنتن رفت.

دکتر آهنی ها با اشاره به نرخ بیکاری 12.6 درصد گفت: این نرخ بیکاری نسبت به سه ماهه فصل زمستان، یک دهم افزایش پیدا کرده است. نرخ تورم بیکاری برای تحصیلکرده های کشور به مراتب بالاتر است و بین 35 الی 40 درصد است که سالانه حدود 500 هزار جوان به این جمع اضافه می شود.
وی افزود: اگر تدبیری در مورد اشتغال اندیشیده نشود، شاهد ادامه روند رو به رشد بیکاری خواهیم بود که نسل جوان را دچار مشکل خواهد کرد. ریشه معضل بیکاری از جایی شروع شد که پای دانشگاه های شبانه، غیر انتفاعی، پیام نور و علمی و کاربردی را تبدیل به مراکزی برای درآمدزایی کردیم و در واقع بدون نیازسنجی اقدام به افتتاح رشته های مختلف کردیم در حالی ناهماهنگی های زیادی میان آموزش عالی و بازار کار وجود دارد.
عضو شورای عالی کار با اشاره به عدم ارتباط میان بازار کار و دانشگاه ها، بیان داشت: این ناهماهنگی و عدم ارتباط باعث شد افرادی را فارغ التحصیل کنیم که یا مهارت کافی ندارند و یا اینکه در رشته هایی فارغ التحصیل شدند که در جامعه اشباع شده است و فرد اگر هم مهارت داشته باشد، به دلیل اینکه بازار کشش ندارد، عملا بیکار هستند.
وی تاکید کرد: افراد باید مهارت آموزی شوند و زمینه اشتغال را ایجاد کنند. در سال 96 اگر برای رکود برنامه ریزی نداشته باشیم، قطعاً نمی توانیم برای بیکاری برنامه مدونی داشته باشیم و به همین دلیل باید حرکت اقتصاد در کشور طبق برنامه قدرتمند ادامه پیدا کند.
در ادامه خسرو سلجوقی با اشاره به آموزش عالی کشور، اظهار داشت: متاسفانه در دانشگاه ها همچنان رشته هایی را آموزش می دهیم که بازار نیاز ندارد. در غرب لوکوموتیوی وجود دارد که از بازار یعنی نیاز به سمت فناوری می رود و از طریق فناوری به سمت پژوهش و از طریق پژوهش به سمت آموزش می رود؛ یعنی آموزشی داده می شود که بازار نیاز دارد.
وی افزود: الگوی لوکوموتیو در ایران اینگونه است که ابتدا آموزش می دهیم، بعد پژوهش انجام می شود، بعد فناوری درست می شود و بعد به سمت بازار می رویم؛ به همین علت دو الی سه هزار شرکت دانش بنیان داریم که کالا تولید می کنند اما کسی خریدار نیست.
این کارآفرین نظام آموزش کشور را منبعث از نظام نفتی عنوان کرد و بیان داشت: وزیر اسبق آموزش و پرورش اعلام می کرد بازار کار به دانشگاه ها ارتباطی ندارد. تا زمانی که باور نداشته باشیم تغییر می توان ایجاد کرد، نمی توان تغییری ایجاد کرد و این باور در بدنه جامعه و مسئولین اتفاق نیافتاده است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو