صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو اتاق بازرگانی ایران: استراتژی برای توسعه پایدار کلان صنعت در کشور وجود ندارد

عباس وطن پرور با تائید اینکه در شاخه هایی از صنعت پیشرفت های خوبی داشته ایم، در عین حال گفت: ما فقط پیشرفت داشته ایم و استراتژی برای توسعه پایدار کلان صنعت نداشته ایم. ما در بخشی از شاخه ها به دستاوردهای نوین و مدرن روز رسیده ایم اما در بسی

1396/05/16
|
11:45
|

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت و گو با موضوع جایگاه صنعت و اهمیت توسعه آن در اقتصاد ملی و با حضور ابراهیم جمیلی ریاست خانه اقتصاد ایران و عباس وطن پرور عضو اتاق بازرگانی ایران به روی آنتن رفت.

ابراهیم جمیلی با اشاره به پیشرفت صنعت در ایران، گفت: ما در رشته های مختلف صنعتی پیشرفت خوبی را کرده ایم ولی آن چیزی که الان مطرح است این است که ما در کدام رشته پیش برویم.
وی با بیان اینکه هر رشته ای که ارزش افزوده بیشتری داشته باشد باید صنعت در آن قسمت سرمایه گذاری کند، تاکید کرد: ما نباید فقط بگوییم می خواهیم در تمام رشته ها سرمایه گذاری کنیم یا در تمام رشته ها نیازهای کشور را تامین کنیم و به خودکفایی برسیم.

رئیس خانه اقتصاد ایران در رابطه با خودکفایی در حوزه های مختلف صنعت متذکر شد: خودکفایی جز در کالاهای استراتژیک که مربوط به امنیت غذایی و امنیت ملی می شود نباید مورد توجه قرار بگیرد.
وی اظهار داشت: ما هم زمان و هم سرمایه کم داریم و در این شرایط باید در بهترین نوع پروسه ای که می تواند ما را به ارزش افزوده بیشتری برساند سرمایه گذاری کنیم.

جمیلی با ابراز به اینکه با سرکارآمدن دولت دوازدهم نیاز داریم تا تعامل بیشتری با صنعت وجود داشته باشد، تصریح کرد: یکی از مشکلات صنعت این است که الان با تمام ظرفیت تولید نمی شود و در نتیجه از نظر قیمت تمام شده نسبت به رقبای خارجی مان عقب هستیم پس باید برنامه ریزی کنیم که با حداکثر ظرفیت تولید کنیم.

وی به رکود موجود در بازار اشاره کرد و گفت: ما نیاز داریم تا در بازار داخلی مان برنامه خروج از رکود و تحریک بازار باید حتما اتفاق بیافتد اگر این امکان وجود دارد که این مسئله منجر به تورم شود ولی باعث رونق بازار می شود و در نتیجه تولید افزایش می یابد.

در ادامه عباس وطن پرور با بیان اینکه در چند دهه گذشته نقش صنعت در تولید ناخالص ملی به شدت کاهش پیدا کرده است، عنوان کرد: در سال 1370، 22درصد سهم صنعت در تولید ناخالص ملی بوده و در سال 1395 این رقم به 16درصد رسیده است.

وی با اشاره به میزان رشد ارزش افزوده طی دهه های اخیر ابراز داشت: رشد ارزش افزوده بخش صنعت در دهه شصت و هفتاد علیرغم گرفتاری هایی که داشتیم تقریبا 6.6درصد در سال بوده اما موقعی که به سال 92-1391 می رسیم می بینیم نه تنها رشد ما منفی می شود اما وقتی این رشد منفی را دولت آقای دکتر روحانی به صفر می رساند ما خوشحال می شویم.

عضو اتاق بازرگانی ایران علت کاهش میزان ارزش افزوده در کشور را در سیاست های کلان کشور دانست و گفت: سیاست گذاری های کلان کشور در بخش صنعت، ایرادات اساسی دارد. ما اصلا در طول چند دهه گذشته فاقد استراتژی صنعتی هستیم.

وی با انتقاد از مدیریت واردات در ایران گفت: سیاست نفتی ما نفت را می فروشد و دلار را وارد ایران می کند و می خواهد دلار را در جامعه هزینه کند و راهی ندارد جز اینکه این دلار را در بازار بریزد و در این میان واردات، روشی برای هزینه کردن دلار است که بهتر و ساده تر است.

وطن پرور متذکر شد: من مخالف واردات نیستم اما طرفدار واردات مدیریت شده ام.

وی با تائید اینکه در شاخه هایی از صنعت پیشرفت های خوبی داشته ایم، در عین حال گفت: ما فقط پیشرفت داشته ایم و استراتژی برای توسعه پایدار کلان صنعت نداشته ایم. ما در بخشی از شاخه ها به دستاوردهای نوین و مدرن روز رسیده ایم اما در بسیاری از شاخه ها عقب هستیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو