صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

ریاست اتحادیه چرم طبیعی، مصنوعی و لوازم كفش خبر داد: قاچاق با استفاده از خلاهای قانونی گمرک!

ریاست اتحادیه چرم طبیعی، مصنوعی و لوازم کفش گفت: واردکنندگان از خلاهای قانونی گمرک استفاده کردند و به وارد کردن نیم ساخت کفش یعنی رویه کفش و زیره کفش، رو آوردند.

1396/05/16
|
12:45
|

برنامه "صبح و گفتگو" رادیو گفت و گو با موضوع واردات بدون نظارت و بی رویه در صنعت کفش؛ مسئولیت با کیست؟ و با حضور رسول شجری ریاست اتحادیه کفاشان تهران و سعید حیاتی ریاست اتحادیه چرم طبیعی، مصنوعی و لوازم کفش به روی آنتن رفت.

رسول شجری با اشاره به تغییر شکل قاچاق کفش گفت: در حدود یک سال قبل به وزارت صنعت و معدن نامه ای را نوشتم مبنی بر تغییر شکل قاچاق و اینکه واردات به صورت بخش بخش صورت می گیرد و تعرفه مواد اولیه می دهند، در صورتی که اگر هم واردات می کنند با توجه به اینکه در کشور تولید فراوان کفش را داریم نباید وارد بشود و اگر قرار بود به این شکل باشد باید تعرفه کفش را می پرداختند و نه تعرفه مواد اولیه چون تعرفه مواد اولیه پایین است.

وی افزود: این ها به این طریق هم قاچاق کردند و هم به صنعت کفش خیانت کردند و لطمه زدند و باعث بیکاری تعداد زیادی از کارگران شدند. متاسفانه افرادی دست به واردات می زنند که توقع این کار را نداشتیم .

ریاست اتحادیه کفاشان تهران در خصوص حمایت از تولید در کشور انتقاد کرد و ابراز داشت: بانک ها باید از تولیدکنندگان حمایت کنند ولی به این شکل نیست. وزارت معدن و دولت باید پای کار باشند و شرایط را برای تولیدات در داخل کشور فراهم کنند.

وی خاطر نشان شد: با توجه به شرایطی که در منطقه داریم، می توانیم صادر کننده کفش باشیم ولی افراد سودجو از این فرصت ها سوء استفاده می کنند و شکل جدیدی از قاچاق را پیدا کرده اند. افراد غیرصنفی در پشت پرده هستند که از این سودجویان حمایت می کنند.

سعید حیاتی با اظهار به اینکه قاچاق هدف فرعی شده است، تصریح کرد: امروز به خاطر شرایط سخت و فروش کفش و چرم و همین طور چک های طویل المدت و درگیر شدن کارآفرینان با دستگاه های ذیربط و بروکراسی های سخت مالیات بر ارزش افزوده و بانک ها و ناعدالتی ها باعث شده کلیه تولیدکنندگان وارد کننده شده اند.

وی افزود: واردکنندگان از خلاهای قانونی گمرک استفاده کردند و به وارد کردن نیم ساخت کفش یعنی رویه کفش و زیره کفش، رو آوردند که بسیار مسئله پیچیده ای است. این وارد کنندگان با داشتن حتی یک کارگر می توانند این نیم ساخت ها را تبدیل به کفش کنند.

ریاست اتحادیه چرم طبیعی، مصنوعی و لوازم کفش متذکر شد: در سال های دور "دم پینگ" توسط چینی ها انجام می شد ولی الان خودمان داریم انجام می دهیم و این باعث شده خیلی از کارگران بیکار و کارخانه ها و کارخانه های وابسته چرم و چرم طبیعی و تمام لوازم و مشتقاتی که باعث می شود 40 یا 50 قلم مواد اولیه و واسطه در کنار هم قرار می گیرد تا یک جفت کفش کامل شود، ورشکسته یا تعطیل شوند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو