رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

وزارت‌کار؛ مقصر عدم تکمیل سامانه "رفاه‌ایرانیان"

کارشناس حوزه اقتصادی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، کم کاری وزارت کار را دلیلِ اصلیِ نقصان در سامانه "رفاه ایرانیان" عنوان کرد.

1401/02/17
|
14:08
|

یحیی لطفی نیا که با برنامه "رویداد" همراه بود درباره سامانه رفاه ایرانیان اظهار کرد: این سامانه به عنوان یک پایگاه اطلاعاتی در اختیار سیاست گذار قرار می گیرد و به عنوان مثال توزیع یارانه معیشتی در اساس اطلاعات موجود در این سامانه صورت گرفت.

وی به تکمیل نبودن داده ها در این سامانه اشاره کرد و گفت: برخی دستگاه ها الزام اجرایی لازم را برای تکمیل اطلاعات ندارند و وزارت کار متولی اصلی برای پیگیری امور است.

لطفی نیا همچنین از الزام 50 دستگاه مختلف برای ارائه اطلاعات به این سامانه خبر داد و افزود: سیستم بانکی و مالیاتی و نهادهای حمایتی و دستگاه های دخیل در اطلاعات خانوار باید به این سامانه وصل شوند.

وی اصلی ترین مانع را عدم پیگیری وزارت رفاه عنوان کرد تا به روز رسانی انجام گیرد ولی نقص داده ها و عدم به روز رسانی ناشی از پیگیر نبودنِ این وزارتخانه است.

به گفته این کارشناس اقتصادی برخی دستگاه ها پیشرو بوده و لذا نمی توان آمار دقیقی از پیشرفت کار ارائه کرد و به همین جهت باید به دقت بررسی شود تا مشخص گردد کدام دستگاهِ متولی تکالیف خود را اجرایی نکرده است.

لطفی نیا در خصوص نقش این سامانه در شفافیت قیمت ها به رادیو گفت‌وگو گفت: این سامانه به توزیع کالا و قیمت ها ارتباط ندارد و متعلق به نظام توزیع یارانه ای است.

در واقع وقتی پایگاه داده ای تکمیل و اطلاعات به روز باشد، می توان دهک بندیِ صحیحی داشت و ضمنِ سیاست باز توزیع نظیر آزادسازی سوخت و حذف ارز ترجیحی، از طریق اطلاعات موجود می توان گروه های هدف را به درستی تشخیص داد تا سیاست ها به این گروه ها اصابت کند.

وی از جمله مصادیق مشکل زا در نبودِ اطلاعات دقیق را به قضیه افزایش قیمت بنزین نسبت داد که چاره ای نبود جز این که یارانه معیشتی تخصیص داده شود و در نهایت 6 میلیون اعتراض به نحوه تخصیص و دهک بندی به سامانه ارجاع شد.

لطفی نیا در عین حال اهمیت این سامانه را در شرایط تحریم و کاهش مداوم ارزش پول ملی متذکر شد و گفت: به روز نبودن اطلاعات باعث می شود اثر گذاریِ سیستم باز توزیع به درستی محقق نشود.

این سیاست به منظور حمایت از دهک های پایین در نظر گرفته می شود ولی در بین افرادِ مشمولِ حمایت، افرادی از دهک های بالا نیز قرار می گیرند.

وی یادآور شد که اطلاعات بازنشستگان جدید با حمایت بگیران کمیته امداد یا بهزیستی با تاخیر در سامانه بارگذاری می شود.

دسترسی سریع
رویداد