رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس اقتصاد مسكن: انگیزه افزایش قیمت مسکن سوداگرایانه است

کارشناس اقتصاد مسکن گفت: افرادی وارد بازار می شوند و در مدت محدودی خرید و فروش می کنند و این باعث تلاطم در بازار می شود. اگر اینها کنترل شود دیگر شوک های قیمتی را نخواهیم داشت.

1397/02/12
|
09:30
|

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع ماهیت افزایش قیمت های جدید حوزه مسکن و با حضور دکتر علی اکبر قلی زاده استاد دانشگاه و کارشناس اقتصاد مسکن به روی آنتن رفت.

علی اکبر قلی زاده با بیان اینکه شرایط را برای افزایش قیمت مسکن مناسب ندانست و گفت: دلیل این ادعا، وجود واحدهای مسکونی در سطح استان و نبود تقاضای موثر است چون قدرت خرید به شدت پایین آمده است. بنابراین هم از دیدگاه عرضه و هم از دیدگاه تقاضا هیچ زمینه ای برای افزایش قیمت مسکن وجود ندارد.

وی نبود نهاد سیاست گذار را از اشکالات در بازار مسکن دانست و اظهار داشت: در بازار ارز، بانک مرکزی وجود دارد و اگر التهابی در بازار ارز وجود دارد، دخالت می کند و التهابات را کنترل می کند منتها در بازار مسکن چنین نهادی را نداریم و سیاست های مدیریت بازار وجود ندارد و هیچ واکنشی نسبت به شرایط به وجود نمی آید و بازار تحت تاثیر شرایط مختلفی قرار می گیرد.

این استاد دانشگاه در خصوص وظایف دولت در کنترل بازار مسکن نیز عنوان کرد: وظیفه دولت همانند وظایف دولت ها در سایر کشور ها است، چطور آن ها می توانند قیمت بازار مسکن را کنترل کنند. خوشبختانه وزارت دارایی در صدد تدوین لایحه «مالیات بر عایدی بر سرمایه» است که افزایش قیمت را کنترل خواهد کرد.

وی افزود: مهمترین ابزار دولت برای کنترل بازار مسکن عایدی است وگرنه شاهد رشد اقتصادی نخواهیم شد چون منفعت و سود بادآورده که نصیب افراد سرمایه گذار در این بازار می شود یک سود بدون ریسک با رقم بسیار بالایی است تا این سیگنال برداشته نشود امکان رشد بخش های اقتصادی وجود ندارد.

قلی زاده بدترین نوع افزایش قیمت را افزایش قیمت مسکن دانست و گفت: چون با افزایش قیمت مسکن هم اثراتش بر روی خانوارها و توزیع درآمد بسیار گسترده است و هم اثراتش بر روی فعالیت های اقتصادی و بخش های مختلف اقتصادی بسیار مخرب و ویرانگر است.

وی تاکید کرد: انگیزه افزایش قیمت انگیزه های تقاضا و مصرفی نیست بلکه انگیزه های سوداگرایانه است. افرادی وارد بازار می شوند و در مدت محدودی خرید و فروش می کنند و این باعث تلاطم در بازار می شود. اگر رفتار اینها کنترل شود دیگر شوک های قیمتی را نخواهیم داشت.

دسترسی سریع
رویداد