رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

یك تحلیلگر بازار مسكن: کاهش عرضه مسکن به افزایش قیمت آن دامن زده است

سلطان محمدی گفت: وقتی سرمایه گذاری در حوزه مسکن با افت مواجه می شود، تولید مسکن کاهش می یابد و کمبود مسکن شروعی برای افزایش قیمت در بازار خواهد بود.

1397/03/20
|
08:52
|

مهدی سلطان محمدی، پژوهشگر و تحلیلگر بازار مسکن، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص اجاره نشینی در کلان شهرها، اظهار کرد: زمانی که در دوره رکود هستیم بازدهی سرمایه گذاری در بخش ساختمان کاهش پیدا می کند و سرمایه گذاران چندان تمایلی برای ورود به این حوزه نشان نمی دهند.

وی افزود: وقتی سرمایه گذاری در حوزه مسکن با افت مواجه می شود، تولید مسکن کاهش می یابد و با توجه به پیدایش نیازهای جدید، تقاضای مداومی در بخش مسکن وجود دارد و در این صورت با کمبود مسکن روبرو می شویم.

این پژوهشگر بازار مسکن گفت: در واقع کمبود مسکن شروعی برای افزایش قیمت در بازار است که در این وضعیت و با توجه به شرایط بازار، سرمایه گذاران مجددا برای حضور در این بازار تمایل پیدا می کنند.

سلطان محمدی ادامه داد: از زمانی که تصمیمی گرفته شود تا وقتی که سرمایه گذاران دست به تولیدات جدید بزنند 2 تا 3 سال زمان می برد که این دوره اوج افزایش قیمت مسکن است و پس از عرضه تولیدات جدید، روند فزونی عرضه در بازار نسبت به تقاضا دوباره وارد دوره رکود می شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر شاهد چنین دوره چرخشی رکود و رونق هستیم، در واقع بعد از رکود طولانی و شدیدی که از سال 92 تا پایان سال 95 داشتیم، در ابتدای سال 96 با رونق در بازار مسکن مواجه شدیم که این مقوله با شیب تند و با افزایش قیمت زیاد همراه شد که بعضی عوامل خارج از بازار مسکن در این موضوع دخیل بوده است.

این تحلیلگر با بیان اینکه تصوری در بین مردم و مسئولان مبنی بر این موضوع وجود دارد که راه اندازی سامانه املاک و اسکان اکسیری است که مشکلات بخش مسکن را حل خواهد کرد، توضیح داد: این سامانه ها اطلاعات مشخص و محدودی را برای رصد عرضه می کنند و نمی تواند در همه سامانه ها به صورت مجزا ورود پیدا کند.

سلطان محمدی ادامه داد: افزایش قیمت مسکن با اجاره بها چندان به این مسائل مربوط نمی شود، زیرا در طولانی مدت تورم عمومی عاملی است که بر قیمت مسکن و اجاره تاثیر می گذارد.

وی در پایان تاکید کرد: ما به سامانه ای نیاز داریم که اطلاعات مربوط به فروشندگان و متقاضیان مسکن را ارئه دهد که البته این موضوع هم مربوط به اتحادیه مشاوران املاک است.

دسترسی سریع
رویداد