رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

معاون سابق وزارت راه و شهرسازی: بازار بورس؛ یکی از راهکارهای مناسب کنترل نابسامانی اقتصاد و بردن نقدینگی به سمت نیازهای اصلی است

معاون سابق وزارت راه و شهرسازی گفت: دولت می تواند در حوزه بورس نقدینگی را به سمت تامین منابع طرح های با درآمد خوب و هم سودآور برای مردم و مفید برای کشور جذب کند.

1397/03/29
|
15:15
|

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع وظیفه وزارت مسکن و شهرسازی در خصوص بازار مسکن و بی سامانی قیمت گذاری و با حضور دکتر محمود فاطمی عقدا معاون سابق وزارت راه و شهرسازی و رئیس سابق مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی به روی آنتن رفت.

محمود فاطمی عقدا به وظیفه وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد و گفت: طبق قانون واضح است که وزارت راه و شهرسازی باید در حوزه سیاستگذاری و تامین مسکن برای اقشار جامعه تلاش کند و اقدام نماید.

وی با تاکید بر اینکه ساخت و ساز در همه دنیا بر عهده بخش خصوصی است و دولت هم از ورود مستقیم به ساخت و ساز نهی شده، اظهار داشت: در حوزه سیاستگذاری و کنترل بازار وظیفه دولت است تا نگذارد سازندگان و صاحبان املاک در حوزه ساخت و عرضه مسکن ساخته شده یا در حوزه اجاره مسکن و تامین نیاز اجاره کشور خدمت ارائه می دهند، آسیب ببینند.

معاون سابق وزارت راه و شهرسازی افزود: از طرف دیگر دولت باید با تعدیل بازار و کنترل قیمت ها از شهروندان حمایت کند.

وی متذکر شد: متاسفانه سال ها است هر از چند گاهی سرمایه ها از بخش های مختلف به حوزه مسکن مهاجرت می کنند و سوداگران این حوزه را متلاطم می کنند و ضربه سنگینی را هم به اقتصاد کشور می زنند. بخش اجاره بها نیز به همین شکل است و یک سیر صعودی را طی می کند.

فاطمی عقدا اجرای قوانین را یکی از راه حل ها برای رفع تلاطمات در بازار مسکن دانست و گفت: اگر قانون مالیات بر درآمدها، مالیات بر زمین های افتاده اجرا می شد قطعا ما شاهد این تلاطمات در بازار نبودیم.

وی با بیان اینکه وظیفه دولت در کلان این است که بتواند نقدینگی را کنترل کند و به سمت بازارهای مورد نیاز کشور هدایت کند، اظهار داشت: ولی وقتی این کار را انجام نمی دهیم، این تلاطم ها می افتاد.

رئیس سابق مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی متذکر شد متاسفانه این دیدگاه در کشور ما شکل گفته که همه می گویند ما با دلار کار می کنیم در صورتیکه ممکن است کارشان هیچ ربطی به دلار نداشته باشد. متاسفانه این فرهنگ اشتباهی است که در کشور رایج است و هیچ برخوردی هم با آن نمی شود و عملا نابسامانی سنگین و غیر قابل تحملی را به اقتصاد کشور تحمیل کرده است.

وی با بیان اینکه یکی از راهکارهای مناسب برای کنترل این وضعیت و بردن نقدینگی به سمت نیازهای اصلی جامعه می تواند بازار بورس باشد، تصریح کرد: دولت می تواند با ارائه طرح های جذاب و سودآور بازار سرمایه را به خودش جذب کند و در حوزه بورس بیاید و نقدینگی را به سمت تامین منابع طرح های با درآمد خوب و هم سودآور برای مردم و مفید برای کشور که امروز منتظر نقدینگی هستند، جذب کند.

فاطمی عقدا پیشنهاد داد: یکی از کارهایی که دولت می تواند انجام دهد این است که با کاهش مالیات بر تولید کننده ها و تعدیل مالیات بر ارزش افزوده، امکان راه افتادن واحدهای تولیدی و رونق تولید را فراهم کند، قطعا سرمایه های سرگردان به سمت تولید خواهد رفت. دستگاه های ذیربط و واحدهای مختلف مسئول باید این سیاست ها را در پیش بگیرند ولی عزم جدی برای اجرای دولتمردان نیست و درگیر کارهای روزمره هستند.

دسترسی سریع
رویداد