رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

سرپرست سابق وزارت اقتصاد انتقاد كرد: انحراف در تخصیص تسهیلات به حوزه اشتغال و تولید

صمصامی با انتقاد از انحراف در تسهیلات و عدم نظارت جدی برای تخصیص به حوزه تولید و اشتغال، گفت: متاسفانه کل تسهیلات سیستم بانکی پرداخت شده در سال گذشته منجر به رشد اشتغال نشد.

1398/06/20
|
15:41
|

برنامه "رویداد" با موضوع معضل بیکاری در ارتباط تلفنی با دکتر حسین صمصامی سرپرست سابق وزارت اقتصاد و دکتر علی ساری نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفت وگو پخش شد.

صمصامی در برنامه "رویداد" با اشاره به موانع توسعه اشتغال در ایران اظهار کرد: یکی از مشکلات اصلی و مهم اشتغال، در حوزه تسهیلات و منابع مالی است.

وی ضمن اذعان به انحراف در تسهیلات و عدم نظارت جدی بر تخصیص آن به حوزه تولید و اشتغال، گفت: بانک مرکزی کل تسهیلات سیستم بانکی پرداخت شده در سال گذشته را 770 هزار میلیارد تومان معادل 1.7 دهم برابر بودجه کل سال اعلام کرد که اگر این تسهیلات به درستی تخصیص داده می شد کمک قابل توجهی به رفع بیکاری در کشور می کرد.

سرپرست سابق وزارت اقتصاد ادامه داد: طبق آمار بانک مرکزی، بیش از 50 درصد این تسهیلات در خدمات بازرگانی و حدود 56 درصد این تسهیلات برای تأمین سرمایه در گردش مورد استفاده قرار گرفته اما سوال اینجاست که آیا حجم تسهیلات پرداخت شده منجر به رشد اشتغال شده یا خیر؟ که طبق آمار مرکز آمار، متاسفانه این تسهیلات منجر به رشد اشتغال نشد.

صمصامی عنوان کرد: رشد اقتصادی در سال 1397، منفی 4.9 دهم درصد، رشد صنعت ما منفی 9.6 دهم درصد و رشد کشاورزی هم منفی 1.5 درصد بود.، لذا این سوال مطرح است که این حجم تسهیلات پرداخت شده به کجا رفته و چرا به تولید اصابت نکرده است؟

وی در پاسخ به این سوال که تخصیص این منابع وظیفه کدام ارگان بوده است؟ گفت: بیش از 50 تا 60 درصد حجم 770 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداختی مربوط به معوقات استمهال شده بود که برخی از این معوقات قابل توجیه اند اما بخش قابل توجهی از آن هم توجیه پذیر نیست و در مستغلات و ساختمان و خرید ارز و سکه و طلا و غیره سرمایه گذاری و استفاده شد.

وی این ضعف نظارتی را مربوط به سیستم بانکی، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد دانست و گفت: تا زمانی که دولت اراده نکند، جدیت در برخورد اتفاق نخواهد افتاد.

صمصامی با تصریح بر نبود ابزارهای لازم برای نظارت بر تسهیلات گفت: "بانک جامع اطلاعاتی" از جمله ابزاری است که می تواند تمام اطلاعات مربوط به تسهیلات و هزینه کرد آن را در بخش های مختلف اقتصادی رصد کند اما ذینفعانی که از این منابع کلان صاحب قدرت شدند و هر روز هم بر قدرت آنها اضافه می شود مانع از تکمیل سامانه اطلاعاتی هستند.

همچنین در ادامه " رویداد"، ساری بیان داشت: حل مشکل اشتغال صرفاً از راه تسهیلات جای سوال دارد.

وی در ادامه این مطلب افزود: گاهی برای یک کار چنان پروسه ای طراحی می شود که هزینه آن از اصل قضیه بیشتر است. ما از طریق سوال و تذکر و استیضاح این موارد را در سال 1395 تا 1397 به مسئولان گوشزد کردیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: دولت از طریق تسهیلات آنگونه که باید تا به الان در حل مشکل اشتغال موفق نشده و ما همچنان در جا می زنیم.

این نماینده مجلس ضمن مخالفت با این شیوه حل مشکل اشتغال اظهار داشت: اکثر مبالغی که سیستم بانکی در اختیار حوزه اشتغال گذاشته به دلیل جریمه ها است و بانکها به دلیل گزارش ترازنامه به این سمت روی می آورند اما تسهیلات مورد نظر در بودجه سال برای اشتغال عدد زیادی نیست.

دسترسی سریع
رویداد