رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نفوذ فراگیر امریکا در کشور بی دولت/ لانه گزینی شیطان در یک قدمی حزب الله

تحلیلگر حوزه غرب آسیا احداث سفارت عریض و طویل امریکا را در بیروت نشان از نفوذ و دخالت های بسیار ایالات متحده در لبنان دانست.

1400/03/22
|
15:17
|

فرزان شهیدی در گفتگو با برنامه "رویداد" در رابطه با ساخت سفارت امریکا در بیروت اظهار کرد: این خبر تازه نیست و در سال 2015 نیز اعلام شده بود و کلنگ آن در سال 2017 زده شد.

وی این مکان را در منطقه جبل و چند کیلومتری بیروت معرفی کرد و گفت: سفارتخانه فوق بسیار بزرگ است و 174 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد؛ لذا در خارج بیروت پیش بینی شده است که احتمالا در 2025 به بهره برداری می رسد.

شهیدی ادامه داد: هم اینک نگرانی هایی وجود دارد که با توجه به هزینه بر بودن ساخت این سفارت، مکانی فراتر از یک ساختمان دیپلماتیک ایجاد شود و لذا ممکن است امریکا درپی اهدافی دیگر باشد یا پایگاهی در این مکان ایجاد کند.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، خاطرنشان کرد: احتمالا ماموریت اصلی این مکان امنیتی و اطلاعاتی خواهد بود.

شهیدی لبنان را کشوری مهم در منطقه خواند که به رژیم صهیونیستی نزدیک است و ایجاد این پایگاه به امنیت اسرائیل کمک می کند.

وی با اشاره به قوت مقاومت در لبنان و حضور حزب الله در این کشور، یادآورشد: یکی از اهداف این پروژه احتمالا رصد عملکرد حزب الله و اقدام علیه این جنبش است.

شهیدی همچنین تاکید کرد احداث این پایگاه بزرگ احتمالا رقابتی با روس هاست و ادامه داد: امروز لبنان به خلا سیاسی رو به رو است و امریکا قصد دارد یا این کشور بدون دولت بماند و یا اینکه دولتی همسو روی کار بیاید.

وی در این گفتگوی کوتاه رادیویی در شبکه گفت وگو، افزود: احداث این سفارت شاید نشانه نفوذ و دخالت های بیشتر امریکا در لبنان است که در آینده بیشتر خواهد شد.

دسترسی سریع
رویداد