رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نگاه رادیو گفت‌وگو به دورجدید مذاكرات؛ امریکا "مذاکره کنندگان دولت روحانی" را میان زمین و آسمان نگه داشته است!

یک‌تحلیلگر حوزه سیاسی با بیان اینکه مذاکره کنندگان از سیاست قطعی جمهوری اسلامی پیروی نمی‌کنند، وضعیت کنونی را به ماندن درمیان زمین وآسمان تشبیه کرد.

1400/03/22
|
17:12
|

در پی ششمین دور مذاکرات وین، یاسر برخورداری در گفتگو با برنامه "رویداد" به تحلیل سیر گفتگوها پرداخت.

این تحلیلگر حوزه سیاسی راهبرد امریکایی‌ها را در سیاست خارجی مبنی بر اصلِ عدم قطعیت استوار دانست و گفت: همه تاکتیک‌های سیاست خارجی امریکایی‌ها بر اساس این اصل تعیین کننده است که در قبال چین و اتحادیه اروپا و دیگر کشورها نمود و ظهور دارد.

برخورداری ادامه داد: هیچگاه قرار نیست خیال کشوری از سوی امریکا راحت باشد و این مهم قبل و بعد از انقلاب اسلامی به عنوان یک پیشران تلقی شده است.

وی با بیان مثالی ادامه داد: امریکا مدعی می‌شود که ما تحریم‌های مرتبط با برجام را لغو می‌کنیم در حالی که سیاست قطعی ما، لغو همه تحریم هاست.

برخورداری با بیان این مطلب افزود: وقتی امریکا تحریم‌ها را بر اساس برجام، حقوق بشر و موشکی دسته بندی می‌کند این‌ها در بسیاری جاها با هم اشتراک پیدا می‌کند.

این تحلیلگر حوزه سیاسی افزود: وقتی قصد واردات دارو یا ارز را داریم یا می‌خواهیم در حوزه سرمایه گذاری خارجی در کشورمان ورود یابیم، با دسته دیگری از تحریم‌ها مواجه می‌شویم.

برخورداری بیان کرد: عدم قطعیت امریکایی‌ها به معنای معلق بودن بین زمین و آسمان است و فردی در چنین شرایطی، قادر به استفاده از توانمندی و ظرفیت‌های موجود نیست.

وی این وضع را منجر به شرطی شدن اقتصاد کشور و بر هم خوردن فضای روانی جامعه عنوان کرد و افزود: جمهوری اسلامی در این دور، سیاست قطعی را در پیش گرفت و اجازه نداد امریکا از فرصت‌های زود گذر نظیر انتخابات بهره برداری کند.

برخورداری این راهبرد راکه مرهون رهبری است، پدافندی در برابر چند دهه‌ای امریکایی‌ها عنوان کرد و افزود: مشکل کنونی امریکا با عراق و لیبی دائمی است و هیچ قطعیتی در آن نمی‌بینیم.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود در رادیو گفت وگو سیاستِ قطعی جمهوری اسلامی را به نفع ایران و دارای توانی برای ادامه دادنِ مسیر، مقابل امریکایی‌ها دانست و خاطرنشان ساخت: ما باید به سیاست قطعی خود پایبند باشیم.

برخورداری در عین حال نظد کارشناسی خود را مبنی بر چشم پوشی مذاکره‌کنندگان از سیاست قطعی کشور عنوان کرد و گفت: در اصطلاح عامیانه می‌توان گفت ما به گونه‌ای کوتاه می‌آییم و چشم خود را به روی برخی مسائل ببندیم.

وی با استناد به کلام رئیس جمهور و برخی مذاکره کنندگان تاکید کرد که تحریم‌های اصلی برداشته شده است و در ادامه این سوال را مطرح کرد که آیا ما تحریم اصلی و فرعی داریم؟

به گفته برخورداری سیاست قرار گیری میان زمین و آسمان منجر می‌شود که دیگر هیچ سرمایه گذاری به ما اعتماد نکند چراکه نمی‌دانند چه اتفاقی در قبال تحریم‌ها خواهد افتاد!‌

دسترسی سریع
رویداد