رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

سخنگوی كمیسیون عمران مجلس: معضل «مسکن» بی‌حضور دولت حل‌شدنی نیست

ایری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو تاکید کرد بدون ورود دولت به حوزه ساخت و ساز مسکن، معضل تهیه ملک برای مردم حل شدنی نیست.

1400/06/30
|
14:07
|

عبدالجلال ایری در مصاحبه زنده تلفنی با بخش «باسخنگویان» در برنامه ظهرگاهی رادیو گفت‌وگو، در رابطه با دغدغه زوج های جوان در تامین مسکن اظهار کرد: دولت و مجلس در حال اقدامات خوبی هستند و قانون طرح جهش تولید مسکن نیز هفته گذشته به دولت ابلاغ شد.

وی همچنین از فرصت برنامه «رویداد» استفاده کرد و گزارشی در باره عملکرد کمیسیون عمران ارائه داد: هفته گذشته 6 دستور کار را بررسی کردیم؛ از جمله تامین مسکن با حمایت بنیاد مسکن، تامین آب و...

ضمن اینکه هفته قبل در خدمت وزیر راه و شهرسازی بودیم و درباره برنامه های تامین مسکن وزارتخانه اعم از تامین زمین، مصالح ساختمانی و فرایند اجرای کار برنامه کلی بررسی شد.

به گفته ایری جزئیات برنامه های وزارت راه و شهرسازی در آینده ای نزدیک و موجز تر بررسی خواهد شد.

وی درباره طرح جهش مسکن اظهار کرد: این برنامه برای کلیه اقشاری که تا امروز صاحب مسکن نشده و از تسهیلات استفاده نکرده اند، بستری مناسب است.

ایری ادامه داد: کلیه املاکی که مربوط به دولت است، بایستی به وزارت راه و شهرسازی واگذار شود و در راستای تامین مسکن، مورد تامین زمین بسیار اثرگذار است.

وی خاطرنشان ساخت: اگر قیمت زمین را به صورت صفر در نظر بگیریم، در ارتباط با ساخت و ساز، کلیه هزینه های برآورد شده تا 50درصد کاهش می یابد و در حدود 2 میلیون و 700 هزار تومان تا سه ملیون تومان [در هر متر] برآورد می شود.

ایری روند تحقق قول های دولت و وزارت راه و شهرسازی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: شخصا امیدوارم در راستای رفع کاهش تولید مسکن که 4میلیون واحد است، [موفق عمل کنیم]؛ لذا اگر حدود یک میلیون واحد مسکونی در سال تولید کنیم، معضل کاهش ملک را حل و فصل خواهیم کرد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس در بخشی دیگر از سخنان خود در رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: در کشور تا کنون سه استراتژی در تامین مسکن را تجربه کردیم؛ نخست واگذاری زمین و خدمات زیر ساختی است و سپس در دولت هفتم و هشتم در راستای تامین منابع مالی تسهیلات بانکی دادیم و دلت نهم و دهم نیز در حوزه مسکن مهر ورود کرد.

ایری معتقد است در این زمین تجربه خوبی داریم ولی نیازمند بازنگری و آسیب شناسی هستیم. چراکه بدون حضور و ورود دولت به حوزه مسکن، تهیه ملک برای مردم و حل این معضل اجرایی نخواهد بود. کما اینکه در دولت قبل این معضل نمود پیدا کرد و کاری از پیش نبردیم.

دسترسی سریع
رویداد