رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

عضو كمیسیون انرژی مجلس: راه حل اصلی برای کاهش مصرف بنزین، قیمت نیست

هدایت الله خادمی اظهار داشت: اگر فقط قیمت سوخت تغییر کند قیمت بقیه اجزا نیز تغییر می کند. در این حالت چون مردم توان پرداخت همه قیمت ها را ندارند دولت باید به انرژی یارانه بدهد که باعث افزایش قاچاق می شود.

1396/05/03
|
08:54
|

برنامه "رویداد" با موضوع افزایش قیمت بنزین و با حضور هدایت الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

هدایت الله خادمی با اشاره به اینکه از سال ها قبل در حوزه بنزین مشکل داشتیم، گفت: از سال ها قبل به دلیل اینکه قیمت سوخت بالا بود برای آن یارانه می دادیم و قاچاق زیادی هم در این حوزه صورت می گرفت و به همین دلیل ایران به بهشت قاچاقچیان بنزین تبدیل شده بود.

وی افزود: یک موضوع دیگر این بود که مصرف واقعی بنزین در ایران نشان داده نمی شد زیرا سیستم شفاف و سامانه ای برای این کار وجود نداشت و حتی میزانی که قاچاق هم می شد به عنوان مصرف داخلی نشان داده می شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس به راه اندازی کارت سوخت اشاره کرد و بیان داشت: با راه اندازی این سیستم و سامانه بسیاری از مشکلات حوزه کارت سوخت برطرف شد و این یکی از بهترین طرح ها در حوزه بنزین بود و حتی با افزایش تولید سالیانه خودرو، مصرف به همان میزان سابق باقی ماند و با شفاف سازی، قاچاقی دیگر صورت نگرفت.

وی ادامه داد: با وجود اینکه این سامانه خیلی خوب عمل کرد، اما وزارت نفت و دولت یازدهم لایحه ای دادند که کارت سوخت را حذف کنند زیرا قیمت واقعی شده است. در همین راستا مجلس دهم در ابتدا کارت سوخت را حذف کرد و قیمت دو نرخی هم رها شد. حذف کارت سوخت در عمل یعنی از بین بردن شفاف سازی که منجر به قاچاق بیشتر خواهد شد که به همان سیکل ده سال قبل بر می گردیم.

خادمی با اشاره به برقرار شدن مجدد کارت سوخت، عنوان داشت: متاسفانه وزارت نفت و دولت با وجود برقرار شدن کارت سوخت، هیچ علاقه ای به استفاده از کارت سوخت ندارند. همین موضوع باعث شده وزارت نفت اعلام کند به دلیل اینکه مصرف افزایش پیدا کرده، دوباره می خواهند قیمت را افزایش دهند و این یعنی داریم به دو دهه قبل بر می گردیم.

وی تصریح داشت: راه حل اصلی همیشه قیمت نیست زیرا این یک حلقه از زنجیره اقتصاد کشور است یعنی اگر فقط قیمت سوخت تغییر کند قیمت بقیه اجزا نیز تغییر می کند. در این حالت چون مردم توان پرداخت همه قیمت ها را ندارند دولت باید به انرژی یارانه بدهد که باعث افزایش قاچاق می شود.

دسترسی سریع
رویداد