رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

شاكری در رادیو گفت‌وگو: جهش مسکن متعلق به همه ایرانیان است

عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد منازل در طرح "جهش مسکن" متعلق به دهک یا گروهی خاص نبوده و متعلق به تمام ایرانیانِ فاقد مسکن می‌باشد.

1400/07/20
|
15:09
|

اقبال شاکری در خصوص تضامینِ موجود برای تکمیل واحدهای قانون "جهش مسکن" ظرف دو سال به برنامه "رویداد" گفت: این معضل زمانی در مسکن مهر به وجود آمد که آقای آخوندی مسکن مهر را "مزخرف" توصیف کرد و سازوکار آن را بر هم زد.

ازاین‌رو تعهدات وزارتخانه‌ها از بین رفت و مصیبتِ کنونی بر سر مسکن مهر ایجاد شد.

وی افزود: پیش‌بینی وزارتخانه مبنی بر این است که مسکن جهشی باید طی دو سال ساخته شود ولی در قانون آمده است اگر این زمان بیشتر شود و مقصر هم سازنده باشد، باید تمام هزینه و جریمه وام‌ها از سوی سازنده پرداخت شود.

از نظر ما این مسئله کفایت نمی‌کند و نگرانی ما نماینده‌ها نیز مبنی بر این مسئله است که وزارتخانه با تیمی قوی، قراردادها را نظارت نکند.

به گفته شاکری قرارداد باید در کمیسیون عمران بررسی تا مجلس نیز روی آن نظر دهد. ازاین‌رو مشخص می‌شود پیش‌بینی‌های لازم روی ریسک‌ها انجام‌گرفته است یا نه!

این نماینده مجلس به رادیو گفت‌وگو گفت: اگر وزارت راه پول پیمانکاران را نداد و کار خوابید مقصر کیست؟ از طرفی دست آن‌ها به هیچ جا بند نیست و لذا مجلس باید قدرتمندانه و موشکافانه روند انجام این کار را نظارت کند و از وزیر می‌خواهیم سازوکاری قوی و تیم‌های قدرتمند برای نظارت بر این اقدامات در نظر گیرد.

وی به سابقه خوب رستم قاسمی در ساخت‌وساز مسکن داخلی و حوزه‌های بین‌المللی اشاره و ابراز امیدواری کرد بر این طرح فائق آید.

از دیگر سو تسهیلات باید از سوی بانک‌ها پرداخت شود و این‌گونه نیست که بگوییم دولت مبلغ را تأمین نکرده است؛ لذا آقای قاسمی برای عدم تأخیر در پروژه‌ها، باید پرداخت‌های بانکی با سازندگان را دائماً رصد کند که کوتاهی صورت نگیرد. بانک مرکزی هم باید به کمک وزارت راه و اقتصاد بیاید.

ما در مجلس عزم داریم و امیدواریم بعد از دو سال مسکن مردم را تحویل دهیم.

شاکری خاطرنشان کرد: حجم وام و نرخ سود جهش مسکن به محل سکونت فرد بستگی دارد که در تهران یا شهرهای کوچک و بزرگ یا روستاهاست. از طرفی باید دید خانوارِ ثبت‌نام کرده در کدام دهک اقتصادی جای می‌گیرند و هیچ مانعی بر سر راه کسی نیست و متعلق به تمام ایرانی‌هایی است که فاقد مسکن می‌باشند.

دسترسی سریع
رویداد