رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

دبیر اجرایی خانه امریكای لاتین: چشم اندازی روشن در روابط ایران و ونزوئلا

تفرشی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، از توسعه روز افزون روابط اقتصادی و سیاسی ایران و ونزوئلا در دولت سیزدهم خبر داد.

1400/07/28
|
08:21
|

امیر تفرشی ضمن گفتگو با برنامه زنده «رویداد» در خصوص سخنان وزیر خارجه کشورمان مبنی بر اهداف بلند مدت دو کشور ایران و ونزوئلا اظهار کرد: فصل جدید روابط میان دو کشور پس از روی کار آمدن آقای هوگو چاوز شکل گرفت که با دوره دولت هشتم در ایران مصادف بود.

این روابط در دولت های نهم و دهم، همزمان با توسعه روابط ایران با کشورهای امریکای لاتین، موجب گسترش رابطه با سایر کشورهای این محور شد و توافقات مختلف اقتصادی و تجاری میان دو کشور صورت گرفت.

وی افزود: به واسطه تغییرات سیاسی در دو کشور و فوت آقای چاوز و نیز روی کار آمدن دولت یازدهم و دوازدهم در ایران، همکاری سیاسی و اقتصادی با کشورهای جنوب امریکا کمرنگ شد.این همکاری میان ایران و ونزوئلا تحت تاثیر قرار گرفت و شاهد کاهش سطح همکاری ها بودیم تا جایی که موجب نگرانی هایی شد.

البته با به بن بست رسیدن این نگاه که همکاری اقتصادی را در حوزه امریکای شمالی جستجو می کرد، مجدد به همکاری با ونزوئلا بازگشتیم که با سفر وزیر خارجه سابق ایران به این کشور آغاز شد.

به گفته این کارشناس حوزه امریکای لاتین، پروژه های اقتصادی در حوزه نفت و انرژی و صادرات کالای ایرانی از اواخر دولت دوازدهم به ونزوئلا افزایش یافت تا امروز که در یک رویکرد جدیدِ توسعه یافته قرار گرفته است.

دسترسی سریع
رویداد