رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

پوشش حداکثری امنیت هوایی؛ زیر چتر قرارداد خرید تسلیحاتی تهران - مسکو

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در رادیو گفت‌وگو، قرارداد خرید تجهیزات نظامی بین ایران و روسیه را فرصت خوبی در زمان تحریم‌ها دانست تا کشورمان بتواند پوشش امنیتِ هوایی خود را بیش‌ازپیش استحکام بخشد.

1400/07/29
|
12:24
|

سردار اسماعیل کوثری با اشاره به انتشارِ خبرِ خریدِ تسلیحات نظامی و آموزشی توسط ایران از روس‌ها، به برنامه "رویداد" گفت: به لطف خدا از دوران دفاع مقدس تا امروز، بسیاری نیازمندی‌های کشور در حوزه تجهیزات رزمی را تأمین کرده‌ایم ولی در برخی موارد، همچنان دچار کمبود هستیم.

وی این مسئله را عمدتاً ناظر بر توان تجهیزات نظامی در بحث هوایی دانست و افزود: امروز در حوزه ضدهوایی و موشک‌های زمین‌به‌هوا، تا حدِ زیادی کار کردیم و به سطحِ جایگزینی تجهیزات رسیده‌ایم.

در این مورد هواپیما، بالگرد و هواپیماهای آموزشی موردنیاز ماست و حتی اقداماتی که در حوزه هواپیما در داخل صورت داده‌ایم؛ ولی [حجم و وسعت کار] در این مقطع زمانی جوابگو نیست.

کوثری مقطع زمانی کنونی را بهترین فرصت دانست تا نیازمندی‌های کشور را خاصه در بحث هوایی تأمین نماییم. یقیناً در داخل کشور نیز کارهای خوبی را صورت دادیم و اقداماتی را نیز در آینده در پیش خواهیم داشت.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنان خود در رادیو گفت‌وگو، ازدست‌ندادن فرصت زمانی را اصلی مهم دانست و افزود: نیروهای مسلح هوشیاری و هوشمندی خود را به کار بستند و فرمانده کل قوا چنین اجازه دادند [تا خرید تجهیزات نظامی در سفر فرمانده کل نیروهای مسلح به روسیه مطرح شود] و آن‌ها هم بر اساس پیمان‌های منعقد شده، این مسئله را پذیرفتند.

کوثری ابراز امیدواری کرد که انشا الله این قرارداد، بخشی از نیازمندی‌های نظامی ما را بر طرف نماید؛ البته ستاد کل نیروهای مسلح در زمانی که این مسئله نتیجه‌ای نهایی دهد، در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی حضور پیدا می‌کنند و تا جایی که می‌توانند، گزارش این موضوع را به‌صورت جزءبه‌جزء ارائه خواهند داد.

وی همچنین در پاسخ به سؤال مجری برنامه "رویداد" که دررابطه‌با پیام اقدامات اخیر جمهوری اسلامی از جمله "خرید تسلیحات" و "عضویت در شانگهای" پرسید، گفت: هر کشوری خاصه جمهوری اسلامی ایران برای استقلالِ واقعی - نه در حدِ حرف و تئوری - باید از هرگونه فرصتِ همکاری با سایر کشورها استفاده کند.

کوثری در این راستا به تحریم‌های ظالمانه و غیرمنطقی دشمن اشاره و تاکید کرد: ما باید از این فرصت استفاده کرده و نیازمندی‌های خود را به معنای واقعی تأمین کنیم و در این راستا در کوتاه‌ترین مدت، نتیجه [قرارداد با روسیه] را خواهیم دید.

نماینده مردم تهران با اذعان بر اینکه جمهوری اسلامی، مقوله ایمن‌سازی سرزمین از راه هوایی را تا حدِ زیادی توسط موشک‌های زمین‌به‌هوا حل کرده است، خاطرنشان ساخت: امروز بهترین فرصت برای ما پیدا شده که باید از این رهگذر، در برابر تحریم‌های ظالمانه استفاده‌ای مناسب ببریم و این فرصت را از دست ندهیم.

کوثری در پاسخ به بخشی دیگر از سؤال مجری رادیو گفت‌وگو که به راهبردِ نگاه به شرق کشورمان اشاره داشت، گفت: نگاه ما از ابتدای انقلاب اسلامی "نه شرقی و نه غربی" بوده است؛ اما اگر آن شرقی که 40 سال گذشته در مقابل خود می‌دیدیم، امروز [نیز وارد میدان شود] مجدداً شعار خود را عملی می‌کنیم.

دسترسی سریع
رویداد