رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

سخنگوی كمیسیون اقتصادی مجلس: ما شاهد کم‌کاری‌ها و اعمال مجرمانه در بورس بوده ایم

مرحبا تصریح کرد: با تحقیق و تفحص‌های انجام شده در کمیسیون اقتصادی شاهد نوعی از کم کاری‌ها، ترک فعل‌ها و اعمال ظاهرا مجرمانه در بورس بوده‌ایم.

1400/08/12
|
08:16
|

برنامه «رویداد» رادیو گفت‌وگو د بخش «با سخنگویان» با غلامرضا مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

غلامرضا مرحبا به آخرین جلسات و مصوبات در کمیسیون اقتصادی مجلس اشاره کرد و گفت: کمیسیون اقتصادی مجلس در روز یکشنبه گذشته میزبان محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس جمهور بود. این جلسه بخوبی برگزار شد و گزارش آن در رسانه ها و جراید منتشر شد.

وی افزود: در این جلسه قرار بر این شد تا این دیدارها مستمر ادامه داشته باشد و هماهنگی ها بین این کمیسیون و معاونت اقتصادی دولت انجام بگیرد. دکتر رضایی به برنامه هایی که در دولت در دست بررسی است اشاره داشتند از جمله مباحث انرژی، نقدینگی، کنترل بازار، کنترل قیمت ها، معاش مردم. مجموعه هایی از برنامه ها که از این روزمرگی خارج شویم و با یک برنامه مدون خوبی به مصاف مشکلاتی برویم که در کشور دست به گریبان هستیم.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با بیان اینکه گزارشی در خصوص تحقیق و تفحص از بازار سرمایه و بورس داشتیم، تصریح کرد: بورس می توانست یکی از محل های بسیار خوب و مفید و کارآمد برای اقتصاد و تامین سرمایه شود اما دچار مشکلاتی شد. با برسی هایی که در کمیسیون اقتصادی انجام دادیم و تحقیق و تفحص هایی که پیشنهادهندگان این طرح مطرح کردند ما شاهد نوعی کم کاری ها، ترک فعل ها، کوتاهی ها و اعمالی که ظاهرا مجرمانه هستند بودیم.

وی افزود: البته باید در دادگاه صالحه تشخیص داده شود ولی در بررسی های اولیه اعمالی مشاهده می شود که خلاف قانون بوده و ما این ها را احصا کردیم و گزراش آن را به صورت مختصر تقدیم مجلس کردیم و همکاران هم عنایت ویژه داشتند و تحقیق و تفحص به تصویب رسید و به زودی پس از انجام مراحل قانونی بررسی ها انجام خواهد شد.

مرحبا ابراز تاسف از اینکه در بورس اتفاقاتی افتاده که بسیار عجیب است، اشاره کرد: از جمله یک شرکت با حدود 200 میلیارد تومان سرمایه ثبت شده در بورس وارد شده و در کمتر از سه ماه کارهای ثبتش را در بورس انجانم دادند و بعد سهام این شرکت به 3200 میلیارد تومان فروخته شده در حالی که این شرکت حتی دفتر مرکزی هم در تهران ندارد. اینکه به چه ترتیب اینها وارد بورس شدند و چرا بررسی های کافی و وافی انجام نشده؟ جای بررسی دارد چرا که بورس یکی از ویژگی هایش شفافیت است اما ما در بورسمان این را شاهد نبودیم و یا شرکت های حقوقی و شرکت های بزرگ دقیقا قبلا از ریزش بورس از بورس خارج شدند، سوال اینجاست اینها بر اساس چه اطلاعاتی این اقدام را انجام دادند؟

دسترسی سریع
رویداد