رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

«شعار بورسی» دولت چگونه عملیاتی می‌شود؟

یک تحلیلگر بازار سرمایه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو،عمق‌دهی به بورس به عنوان یکی از شعارهای انتخاباتی رئیس‌جمهور را نیازمند کاهش تصدی دولت و وزن‌دهی به بخش‌خصوصی دانست.

1400/08/17
|
13:11
|

فردین آقابزرگی ضمن مصاحبه با مجله ظهرگاهی «رویداد» در رادیو گفت‌وگو، با اشاره به اصلاح قانون اوراق بهادار که به سال 1384 باز می گردد و فعالان بازار در آن تاریخ سرمایه 5 میلیون نفر بودند، گفت: امروز انتظارِ 50 میلیون فعال و سرمایه گذار در بازار سرمایه این است که قوانین منافع بلند مدت کلیه سهامداران و نه فقط دولت یا فلان موسسه را تامین کند.

وی شورای عالی بورس، نحوه نظارت بر بازار سرمایه و پیاده سازی حکمرانی در این بازار را حداقل انتظاری دانست که فعالان این حوزه در نظر دارند و افزود: در سال 98 و 99 بازدهی ها به قدری شدید بود که امروز برخی از سرمایه گذارانِ وارد شده در آن تاریخ را سرخورده کرده است.

آقابزرگی با اعلام اینکه سرمایه گذارانِ ورودیِ آن سال انتظارِ بازدهیِ بیش از نُرم تورم را دارند، گفت: برایند مثبت و منفی بورس از ابتدای 1400 نشان می دهد 9 و نیم درصد بازدهی داشتیم و در این راستا برخی صنایع بیش از 50 درصد بازدهی مثبت و در مقابل برخی همین میزان بازدهی منفی را بر جای گذاشتند.

این کارشناس بازار سرمایه ابراز امیدواری کرد با توجه به ثباتِ در نظر گرفته شده همراه با درکِ منافع اقتصادی کشور، بورس را به نقطه مطلوب هدایت کند و این روند یک سویه و صرفا در اختیار بانک مرکزی یا سازمان بورس نباشد.

آقابزرگی استقلال بانک مرکزی در کنار مستقل شدن سازمان بورس را موجب منفعت دهی به بازار پول و سرمایه دانست و در بخشی دیگر از سخنان خود در رادیو گفت‌وگو، با اشاره به شعار انتخاباتی رئیسی مبنی بر عمق بخشیدن به بورس گفت: این مسئله قابلیت اجرایی شدن دارد ولی باید توجه کرد که سهام شناور آزاد شرکت ها باید افزایش داشته باشند.

وی ادامه داد: هرچه انتشار اوراق و عرضه سهام همراه با کاهش تصدی گری دولت باشد، وزن بخش خصوصی افزایش خواهد یافت و عمق دهی به بازار سرمایه اتفاق می افتد.
همچنین اصلاح قوانین و مقررات وضعیتی ایده آل پدید می آورد و باید توجه داشت که بازار سرمایه از اقتصاد کشورمان جدا نیست که اگر تورمِ آن 40 درصد باشد، نمی توان بازار سرمایه را در مدارِ دیگری به سوددهی رساند.

آقابزرگی بورس را تابعی از متغیرهای اقتصادی و آئینه تمام معنا از اقتصاد کشور خواند و افزود: می توان با تغییر در اقتصاد کشور، بازار سرمایه را به سمت و سوی بهینه رهنمون ساخت.

دسترسی سریع
رویداد