رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

نگاه رادیو گفت‌وگو به بن‌مایه بسیج؛ رویکردهای نوین علمی در بسیج جریان دارد

مسئول اداره مهندسی بسیج تاکید دارد که امروزه موضوعات نوین نرم‌افزاری مهندسی به جد دنبال می‌شود و از این جمله می‌توان به مفهومی نوین مثل "طراحی یکپارچه" اشاره کرد.

1400/08/30
|
14:42
|

سیدعباس صفری در مصاحبه با برنامه "رویداد" و با بیان اینکه فضای طراحی در پروژه‌ها به‌سوی دستاوردهای نوین فنی و مهندسی سوق داده شده است، افزود: در حوزه سخت‌افزاری به رویکردهای جدید احداث و اجرای ساختمان از جمله صنعتی‌سازی، توجه کرده و آن را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی افزود: موضوعات نوین نرم‌افزاری مهندسی به جد دنبال می‌شود و از این جمله می‌توان به مفاهیم نوین مثل "طراحی یکپارچه" اشاره کرد.

صفری این عبارت را از جمله مفاهیم حوزه مهندسی تعریف کرد و گفت: دنبال‌کردن "طراحی یکپارچه" و برهم‌نهی موضوعات تخصصی ساختمان و تأسیسات، باهدف کاهش هزینه‌های تمام شده و نیز توجه به رویکرد بلندمدت - چرخه عمر - بسیار مهم است تا منجر به اتخاذِ تدابیری شود که صرفه‌جویی را در بلندمدت نهادینه نماید.

وی یکسری اصطلاحات و اقدامات کاملاً تخصصی را نیز برشمرد و افزود: سعی داریم "رویکرد تجویزی" را در طراحی ساختمان با برچسب انرژی برتر اتخاذ کنیم.

همچنین توجه به یک موضوع راهبردی، یعنی "مدیریت دارایی‌های فیزیکی" را در نظر داریم. در این راستا حفظ و نگهداری سرمایه‌های منقول و غیرمنقول از اهمیت برخوردار است که در برخی صنایع با شتاب بیشتری دنبال شده است.

صفری با بیان اینکه تا امروز در صنعت ساختمان، چنین مفهومی کمتر موردتوجه بوده است، خاطرنشان کرد: بخشی از مباحث نظام‌مهندسی به این موضوع اشاره دارد ولی کمتر به مفاهیم آن توجه نموده‌ایم.

بسیج سعی دارد از طراحی سیستم مکانیزه تأسیسات بهره‌مند گردد که به گفته مسئول اداره مهندسی بسیج یک مسیر میان‌بر برای تحقق صرفه‌جویی‌های بلندمدت در حوزه ساختمان و تأسیسات، در زمینه حفظ دارایی‌های فیزیکی شکل‌گرفته است.

اگر این موضوع به‌صورت علمی و همه‌جانبه دنبال و در قالب یک طرح جامع در کشور تدوین و اجرایی گردد، صرفه‌جویی‌های بزرگی به کشور هدیه داده خواهد شد.

صفری با بیان این مطلب، صرفه‌جویی را از جمله اصلی‌ترین راهکارهای حفظ و تولید منابع برشمرد و افزود: هرچه صرفه‌جویی بیشتر باشد، آورده‌های جدیدی به کشور هدیه می‌گردد.

دسترسی سریع
رویداد