رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

عضو هیئت علمی دانشگاه: مالیات مازاد بر سرمایه می تواند مانع از جهش قیمت مسکن شود

عضو هیئت علمی دانشگاه اظهار داشت: وظیفه مهم دولت این است که مالیات های مازاد بر سرمایه را به صورت عملیاتی در بیاورد و طرحی کارشناسی و امتحان شده در بازار جهانی را پیاده کند تا مانع از بروز شوک و جهش قیمت مسکن باشد.

1396/05/09
|
14:30
|

برنامه "رویداد" رادیو گفت و گو با موضوع احتمال سونامی در بازار مسکن ، با حضور دکتر قلی زاده عضو هیئت علمی دانشگاه به روی آنتن رفت.

دکتر قلی زاده با اشاره به وقوع شوک در بازار مسکن در دهه 90 گفت: این شوک باعث شد تا پیش بینی های درست از سوی تولیدکنندگان برای بازار مسکن انجام نشود و اشتباه در پیش بینی ها باعث شد تا مقدار تولید به مراتب بیشتر از نیاز باشد و این افزایش شدید تولید در آن زمان به اضافه مسکن مهر، سطح تولید مسکن را به مراتب بالاتر از آن چیزی که نیاز بود رساند.

وی افزود: این مسئله منجر به خانه های خالی در سطح گسترده در کشور شد به گونه ای که بر اساس سرشماری سال 95 در سطح کشور بیش از 5 میلیون 500 هزار واحد مسکونی خالی و شبه خالی داریم.

این استاد دانشگاه کاهش سرانه قدرت خرید مسکن و افزایش تولید مسکن را از جمله عوامل رکود در بازار مسکن دانست و اظهار داشت: چون آن شوک در سه دهه اخیر در اقتصاد مسکن ایران بی نظیر بود باعث شد تا قدرت خرید به مراتب کاهش پیدا کند و دیگر افراد قادر به خرید مسکن نبودند و از طرفی تولید در مقیاس وسیع رشد پیدا کرد و این شرایط خاص و پیچیده ای را در بازار مسکن به وجود آورد.

وی در رابطه با کاهش تولید مسکن گفت: اگر می بینیم تولید کم شده به این دلیل است که تولیدکننده ها قادر به فروش نیستند در نتیجه تا واحد مسکونی های خود را نفروشند اقدام به تولید جدید نمی کنند، این شرایطی است که در بازار وجود داشته است.

قلی زاده در رابطه با بازار آینده مسکن پیش بینی و عنوان کرد: در ارتباط با اتفاقاتی که در رابطه با بازار مسکن رخ می دهد دو مولفه مهم اثرگذار هستند، مولفه های درون بخشی و مولفه های برون بخشی. چیزی که در کلانشهرها از نظر عوامل درون بخشی تعیین کننده است، تقاضای سوداگری و بورس بازی است که هضم آن کوچک ولی اثرگذاری اش زیاد است بنابراین خیلی شواهد متقنی نداریم که عوامل درون بخشی بتواند موجب پیدایش شوک شود.

وی افزود: عوامل برون بخشی هم داریم که می دانیم بازار مالی اثر گذار بر روی بازار مسکن هستند و ارتباط متقابل و دو سویه با بازار مسکن دارند. نکته اساسی و مهم این است که جذابیت برای سپرده گذاری کم شده و به علت کاهش نرخ سود کمتر هم می شود از طرفی بازار بورس هم خیلی عمیق نیست بنابراین نمی تواند نقدینگی زیادی را جذب کند، بازار ارز هم شرایط پر نوسانی را دارد و به نظر می رسد بخشی از منابع و نقدینگی سرگردان باشد ولی اینها باز کافی نیست.

این استاد دانشگاه خاطرنشان شد: پتانسیل و انباشت نیروها و انرژی در بازار مسکن زیاد است و شاید احتمال شوک وجود داشته باشد و آن هم عاملش بازارهای مالی و سایر بخش های اقتصادی است.

وی به دولت توصیه کرد: وظیفه مهم دولت این است که مالیات های مازاد بر سرمایه را به صورت عملیاتی در بیاورد و طرحی کارشناسی و امتحان شده در بازار جهانی را پیاده کند تا مانع از بروز شوک و جهش قیمت مسکن باشد.

دسترسی سریع
رویداد