ورزش بدون ویرایش شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

ورزش بدون ويرايش

وكیل حقوقی باشگاه پرسپولیس و تراكتورسازی: حقوق دانان متخصص ورزشی نداریم

وکیل حقوقی باشگاه پرسپولیس و تراکتورسازی گفت: حقوق دانان متخصص که با عرصه ورزش آشنایی دارند انگشت شمار هستند.

1396/07/17
|
10:02
|


نجفی وکیل حقوقی باشگاه پرسپولیس و تراکتورسازی در مصاحبه با برنامه " ورزش بدون ویرایش" رادیو گفت و گو درباره محرومیت های فوتبال ایران تصریح کرد: مشکلات بین المللی فوتبال مشکلاتی ساختاری و ماهیتی است. برای رفع این معضلات باید مدیران با حقوق ورزشی بیشتر آشنا شوند و در باشگاه ها از حقوق دانان استفاده کنند. برخی مدیران این تصور غلط را دارند که قوانین فوتبال مختص به فوتبال است. اما آن چه که ضروری است آشنایی با مبانی حقوق ورزشی و سپس آشنایی با خود ورزش است. امروزه در اروپا رشته حقوق ورزشی در کالج ها تدریس می شود.

نجفی ادامه داد: باشگاه ها مشاور حقوقی ندارند. حتی مسائلی مانند انعقاد قراردادها در باشگاه ها به شکل پنهانی صورت می گیرد. در حالی که اگر یک چارت سازمان یافته وجود داشته باشد باید قراردادها توسط مشاوران حقوقی نیز تایید شوند. اما باشگاه ها بدون هیچ گونه مشاوره فرمت قراردادها را از اینترنت دانلود می کنند و یا از ایجنت ها می گیرند و بعدها دچار مشکلات عدیده ای می شوند. صرف قرارداد بستن اهمیتی ندارد بلکه پیامدهای آن قرارداد درآینده اهمیت دارد.
او درباره ویژگی های یک مشاور حقوقی افزود: یک متخصص و مشاور تخصصی ورزش باید به حقوق ورزشی، حقوق و قوانین فیفا وحقوق داخلی اشراف داشته باشد. زبان انگلیسی را بداند و به ترمینولوژی حقوقی آگاهی داشته باشد. وکلا در کشور ما زیاد هستند اما این افراد برای فعالیت در بخش ورزش تربیت نشده اند. فدراسیون در این میان می تواند با برگزاری کلاس های آموزشی نیروهای خوبی را تربیت کند.

وکیل حقوقی باشگاه پرسپولیس و تراکتورسازی درباره وضعیت محرومیت های این دو تیم خاطر نشان کرد: فاجعه ای که در تراکتورسازی رخ داده است حتی آبروی کشور را در خطر انداخت. مدیر عامل وقت با سه بازیکن قراردادهایی پر از ایراد امضا می کند و هم زمان این سه قرارداد را نیز لغو می کند. به همین دلیل تراکتور هم محکوم به پرداخت غرامت شد و هم باید محرومیت را تحمل کند. درباره پرونده طارمی نیز یکی از افراد پیشنهاد داده است برای جلوگیری از محرومیت او تاریخ قرارداد را عقب تر بیاورند که این کارها مخالف قواعد فیفاست.

دسترسی سریع
ورزش بدون ویرایش