ورزش بدون ویرایش شنبه ها از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

ورزش بدون ويرايش

راستینه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو هشدار داد ؛ کم تحرکی جامعه و آمارنگران کننده از بیماری های کشنده

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت : برنامه هفتم توسعه باید نگاه جدی به ورزش همگانی داشته باشد چرا که وضعیت بیماری‌های ناشی از کم تحرکی رو به افزایش است .

1399/09/02
|
15:21
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر احمد راستینه هفشجانی در ارتباط تلفنی با برنامه " ورزش بدون ویرایش " در آغاز به وضعیت تصویب قانون هفتم توسعه اشاره کرد و گفت: کمیته تربیت بدنی و جوانان در کمیسیون فرهنگی مجلس بحث‌های کارشناسی درباره برنامه هفتم آغاز کرده است و قرار بر این است که جلسات بیشتر با حضور کابینه دولت ادامه پیدا کند.

وی افزود: انتظار می‌رود دولت موارد پیشنهادی خود را هرچه سریعتر به کمیسیون انتقال دهد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، الزامات قانون هفتم توسعه را برشمرد و عنوان کرد: نخستین اصلی که در برنامه هفتم باید مکرد توجه قرار گیرد ورزش همگانی با مفهوم " ورزش برای همه " است، به معنای دیگر قانون اساسی که عنوان می‌کند ورزش باید در دسترس و ارزان باشد و همه آحاد ملت بتوانند از آن استفاده کنند، محقق شود.

راستینه با تاکید بر این که مردم باید بتوانند به راحتی از ظرفیت‌ها و بسترهای ورزشی برای ارتقای سلامت خود بهره ببرند، اظهار کرد: در راستای تحقق این هدف، دولت باید به اصلاحات جدی در ساختار ورزش حرفه‌ای اقدام کند به گونه‌ای که دقیقا مشخص شود باید بر روی چه رشته‌هایی متمرکز شویم.

وی در ادامه مصاحبه تلفنی با رادیو گفت و گو بیان کرد: در برنامه هفتم باید به رشته‌های ورزشی توجه کرد که با مدال آوری، رنکینگ ایران در جهان را ارتقا دهد. همچنین رشته‌های بومی که با ظرفیت ملی و فرهنگ ایرانی ما انطباق دارد توسعه یابد.

عضو کمیته تربیت بدنی مجلس، ورزش همگانی را نیازمند یک نظام نامه جامع دانست و تاکید کرد: ورزش همگانی را نمی‌توان با یک فدراسیون اداره کرد. در واقع همه دستگاه‌ها باید به وزارت ورزش و جوانان کمک کنند و وزارت ورزش هم باید تمام ظرفیت خود را در اختیار فدراسیون ورزش همگامی قرار دهد.

راستینه با اشاره به تصویب لایحه شرح وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان، گفت: بخش ورزش کشور برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی صاحب یک اساسنامه قانونی شده است و در همین راستا دولت مکلف است ظرف 6 ماه آیین نامه اجرایی این لایحه را تنظیم و ارائه دهد تا ار دستگاهی مسئولیت خود را در بخش ورزش و جوانان به صورت دقیق بداند.

وی با انتقاد از عملکرد شهرداری‌ها در گسترش ورزش همگانی، اظهار کرد: شهرداری‌ها با امکانات و ظرفیت‌های بسیاری که در اختیار دارند آن طور که شایسته است متولی ورزش همگانی در شهرها نیستند.

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: دولت باید در آیین نامه اجرایی که برای اسناسنامه وزارت ورزش و جوانان تدوین می‌کند وظایف هر نهاد مانند شهرداری را مشخص کند تا همه به میدان بیایند.

راستینه درباره تخصیص 27صدم درصد مالیات ارزش افزوده به گسترش ورزش و زیرساخت‌های آن گفت: متاسفانه این موضوع با توجه به پیگیری‌های مجلس هنوز محقق نشده است و تنها 20 درصد از اعتبار این منابع در اختیار وزارت ورزش و جوانان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در برنامه هفتم توسعه علاوه بر این اعتبار، نیازمند منابع مالی جدید برای توسعه ورزش همگانی هستیم که مجلس یازدهم به صورت جدی پیگیر آن است.

به گفته راستینه در حال حاضر 10درصد از مردم کشور مبتلا به بیماری دیابت مبتلا، 64 درصد زنان و 54 درصد از مردان کم تحرک هستند و عملا 80درصد مرگ و میرها بر اساس آمار رسمی به خاطر بیماری غیر واگیردار است.

دسترسی سریع
ورزش بدون ویرایش