صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به لایحه بودجه97 گفت: مشارکت با بخش خصوصی و هدف گذاری 734 هزار میلیارد ریالی از برنامه های بودجه ای برای تولید اشتغال است.

به گزارش رادیو گفت وگو ابوذر ندیمی ضمن مصاحبه با مجله خبری تحلیلی "بدون خط خودگی" اظهار کرد: «12 راه برای موضوع اشتغال پیش بینی شده است که یکی مبنی بر طرح های عمرانی است که موجب حفظ اشتغال می شود.»

وی مشارکت با بخش خصوصی و هدف گذاری 734 هزار میلیارد ریالی را از دیگر برنامه های تولید اشتغال دانست و افزود: «در رابطه با مباحث مربوط به اصلاح قیمت ها از جمله کمک به آموزش نیروهای کار، یارانه کمک های بلاعوض و توسعه اشتغال در موضوعات گردگشگری و نیز طرح های اشتغال زایی خرد پیشنهاد شده است.»

ندیمی ادامه داد: «در قانون بودجه امسال در موضوع میراث، صنایع دستی و گردشگری تسهیلات بانکی و بودجه عمومی را تعریف کردیم؛ یا 100 هزار واحد بافت فرسوده را در هدف گذاری قرار داده ایم و در مورد حمل و نقل درون و برون شهری و پرورش ماهی در قفس و... [موضوعاتی برای درآمد زایی پیش بینی شد].»

وی تصریح کرد: «رویکرد دولت مبنی بر این نیست که بر پیشنهادات بودجه ای خود اصرار داشته باشد. بودجه آئینه منابع و مصارف است و برای هزینه وابسته به بودجه [منبعی ندیده ایم] و عدم تصویب نیز اخلالی در بودجه ایجاد نمی کند و تراز ملی را بر هم نمی زند.»

ندیمی یادآور شد: «ما 60 هزار میلیارد ریال برای اشتغال زایی و توسعه روستایی پیش بینی کرده ایم؛ بسیاری از تسهیلات در دولت قبلی نیز [اعطا ولی هزینه کرد آن بصورت صوری بود]. بنابراین دولت یا باید کارفرمایی کند که با اهداف اقتصاد مقاومتی ناسازگار است یا باید تسهیلات اراده دهد.»

این کارشناس مسائل قتصادی گفت: «یکی از راهکارها مبنی بر اینست که سود تسهیلات را کاهش داده و مابقی را دولت بپردازد. ما در حقیقت می گوییم سرمایه گذاران وقتی متناسب با اولویت گذاری ها فعالیت می کنند، بخشی از سود اخذ تسهیلات آنان را پوشش می دهیم.»

ندیمی در خاتمه ی برنامه "بدون خط خوردگی" بیان داشت: «دولت قصد ندارد همه پول تسهیلات را ارائه دهد و تلاش دارد بخشی از سود تسهیلات را [به مشاغل خرد] اختصاص دهد. در قانون گروه بندی های مختلفی از جهت جوامع و حوزه عملِ [پروژه های اشتغال زا] دیده شده است و می توان پروژه ها را اولویت بندی و محل اجرا مورد توافق دستگاه های اجرایی و بانک عامل را در نظر گرفت.»

مرتبط با این خبر

  • ایران فقط در شرایط صلح اجازه عبور از تنگه هرمز را می دهد

  • شرط اروپا برای ادامه برجام پیوستن ایران به FATF است

  • مالیات بر خانه های خالی به یک شوخی می ماند

  • شایعه ربوی بودن نظام بانکی صحت دارد

  • نمی توان به قول و قرار اروپا اعتماد کرد/ ایران نیازمند تضمین قاطعانه است

  • لزوم برچیده شدن کارت های یکبار مصرف بازرگانی

  • کشورهایی که متضرر تحریم نفتی ایران هستند!

  • دولت نرخ تورم واقعی را به مردم اعلام کند

  • روسیه از منافع ایران و سوریه دفاع نمی کند

  • عده ای در مجلس خواستار حذف تعرفه واردات خودرو هستند