صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به هجوم عربستان و امارات به یمن، گفت: وقتی ملتی تحت هجوم نیروهای خارجی و مزدور قرار بگیرند مقاومت می کنند و دست برتر را در میدان دارند زیرا ملتی که از خانه و امنیت خودش دفاع می کند، طبیعتا دست برتر دارد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع آخرین تحولات یمن و با حضور دکتر سعدالله زارعی کارشناس مسائل غرب آسیا به روی آنتن رفت.

سعد الله زارعی در آغاز با اشاره به هجوم عربستان و امارات به یمن، گفت: وقتی ملتی تحت هجوم نیروهای خارجی و مزدور قرار بگیرند مقاومت می کنند و دست برتر را در میدان دارند زیرا ملتی که از خانه و امنیت خودش دفاع می کند، طبیعتا دست برتر دارد و نیروی متجاوزی که بر اساس اهداف تجاوزکارانه علیه یک ملت وارد میدان می شود حتی در صورت داشتن امکانات نظامی برتر، دست پایین را در نبرد دارند.

وی تصریح کرد: جنگ افزارهای عربستانی با وجود پیشرفته بودن، نمی تواند در برابر ملتی که از خانه و خاک خودش دفاع می کند کاری پیش ببرند و لذا در روزهای گذشته و در جبهه های مختلف، رزمندگان یمنی تلفات سنگینی به نیروهای متجاوز وارد کردند که از جمله می توان به حمله موشکی به مقر نیروهای متجاوز در غرب الحدیبه و حمله پهبادی، اشاره کرد.

کارشناس مسائل غرب آسیا بیان کرد: در جبهه سعودی ها نیز اختلاف بیشتری پیش آمد و بعضی از دولت های عربی اطراف، مسئله راه حل سیاسی را پیش کشیدند و نماینده دبیر کل سازمان ملل که با برگ تحویل گرفتن الحدیبه از یمنی ها و تسلیم آن به ائتلاف سعودی جلو آمده بود، ناچار شد عقب بنشیند و امروز مشغول گفتگو با طرف های یمنی است و سخن از راه حل سیاسی می کند.

وی درباره مواضع گروه های یمنی نیز عنوان کرد: گروه های یمنی به دو دسته تقسیم می شوند؛ گروه هایی که مستقل هستند و در داخل یمن از امنیت این کشور در برابر تجاوز خارجی دفاع می کنند. این گروه ها ضمن اینکه در جبهه جنگ دست بالاتر را دارند، شاهد دست بالاتر آن ها در جبهه سعودی هستیم، از راه حل سیاسی نیز حمایت می کنند و معتقدند راه حل یمنی – یمنی می تواند به مناظره پایان دهد و باعث توقف تجاوز نظامی شود.

زارعی ادامه داد: از سوی دیگر گروه های وابسته به کشورهای عربستان و امارات که آرم یمنی نیز دارند مانند نیروهای منصور هادی، هنوز به راه حل های سیاسی علامت مثبت نشان نداده اند و حتی یکی از گروه ها مدعی شد، عربستان در یمن اهداف انسان دوستانه را پیگیری می کند. به نظر می رسد این افراد استقلال لازم را ندارند تا بتوانند حقایق یمن را ببینند تا به راه حل سیاسی تن دهند.

مرتبط با این خبر

  • ترکیه با فاصله گرفتن از آمریکا به خاورمیانه نزدیک شده است

  • توزیع 2 هزار 143 میلیارد تومان رانت میان خریداران

  • دولت؛ اخلالگر اصلی صحنه اقتصادی است

  • تداوم همکاری با پالایشگاه های دولتی کشورهای اروپایی

  • مولفه بزرگ قدرت دفاعی و نظامی؛ عنصر بازدارندگی در مقابل دشمنان

  • نبود نظارت قبل و بعد از ثبت سفارش کالا، شرایط احتکار را فراهم می آورد

  • اعطای تسهیلات 8 هزار میلیاردی به صنعت گردشگری

  • تاکید چین و روسیه بر حفظ برجام/ تقابل با امریکا ادامه دارد...

  • کنوانسیون پالرمو به مجمع تشخیص مصلحت نظام می رود

  • داروی وارداتی در گمرک؛ معطل تخصیص ارزی بانک مرکزی