صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

دیپلمات با سابقه کشور به ساز و کار تجارت مالی ایران و اروپا یعنی «اینستکس» اشاره کرد و گفت: مسئله تجارت از زاویه دید اروپا با مسائل سیاسی و امنیتی توام شده و سعی کرده اند از اهرم اقتصاد در راستای ملاحظات سیاسی و امنیتی شان بهره بگیرند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع ساز و کار ویژه تامین مالی و تجارت اروپا و با حضور ابوالفضل ظهره وند دیپلمات با سابقه کشور به روی آنتن رفت.

ابوالفضل ظهره وند در آغاز با بیان اینکه روابط ایران و اروپا یک رابطه تاریخی است، گفت: اروپایی ها به دلیل اینکه نیازمند واردات انرژی هستند و ایران همواره به عنوان یکی از منابع تامین کننده انرژی برای اروپایی ها مطرح بوده، این عامل روابط بین ایران و اروپا را گسترش داده است.

وی همچنین اظهار داشت: اروپایی ها از فناوری های روز برخوردارند و کالاهایی که در حوزه صنعت نیازمند هستیم از اروپا وارد کرده ایم، بنابراین روابط بین ایران و اروپا تعریف شده است و بخش عمده ای از تجار کشور، به صورت سنتی با اروپا رابطه داشته اند، هر چند فراز و فرودهایی نیز داشته و البته در سال های اخیر فرودها بیشتر بوده است.

دیپلمات با سابقه کشور در گفتگو با رادیو گفت و گو به ساز و کار تجارت مالی ایران و اروپا یعنی «اینستکس» اشاره کرد و بیان داشت: مسئله تجارت از زاویه دید اروپایی ها با مسائل سیاسی و امنیتی توام شده است و سعی کرده اند از اهرم اقتصاد در راستای ملاحظات سیاسی و امنیتی شان بهره بگیرند.

وی اشاره کرد: ظرفیت ایران از جنبه اقتصادی، شاید برای اروپا زیاد بالا نباشد زیرا حجم روابط ایران با اروپایی ها، حدود 18 میلیارد است اما ظرفیت ایران از جنبه های سیاسی و امنیتی غیرقابل جایگزین است و نمی توانند برای آن اندازه ای را تعیین کنند و به همین دلیل سعی می کنند برای دستیابی به آن ظرفیت، از اهرم اقتصادی استفاده کنند.

ظهره وند درباره ساز و کار ویژه تامین مالی اروپا اظهار داشت: اینستکس فرم تقلیل یافته spv است و اروپایی ها تلاش دارند به وسیله این ساز و کار جدید، توافق نامه برجام را حفظ کنند زیرا برای آن ها یک دستاورد سیاسی محسوب می شود و پیامدهای مثبت امنیتی برای آن ها داشته است و اگر بخواهند جایگزینی برای آن در نظر بگیرند، نمی توانند چیزی تعیین کنند.

وی خاطرنشان کرد: در spv، اروپایی ها قرار بود روابط تجاری را ادامه دهند و به نوعی تحریم های آمریکا را دور بزنند اما بعد از اینکه زمان زیادی را برای این کار از دست دادیم، این ساز و کار مالی به موضوع اینستکس تقلیل پیدا کرد و دیگر موضوع دور زدن تحریم های آمریکا مطرح نیست.

مرتبط با این خبر

  • سازمان محیط زیست باید بر محصولات تراریخته نظارت کند

  • هیچ محصول تراریخته ای در حوزه کشاورزی کشت نمی‌شود

  • وضعیت برد- برد؛ ماحصل رقابت واقعی بین خودروسازها

  • تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به معنی تحریم ملت ایران است

  • محصولات تراریخته در ایران مصرف انسانی ندارد +صوت

  • وارد کردن سپاه به لیست تروریست‌ها، نتیجه عکس داد +صوت

  • اختلاف نرخ توافقی بین صادرکننده و واردکننده، چالش فروش ارز صادراتی +صوت

  • آشفتگی در ساختار صنعت نفت از مشکلات صنایع بالادستی است +صوت

  • رسیدگی دوباره به قانون مدیریت بحران در مجلس / در انسجام مدیریت بحران، چالش داریم +صوت

  • بانک مرکزی با تغییر پایه پولی، به دنبال کاهش سود سپرده هاست +صوت